Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta po zmarłej matce

07.01.2020
Autor: D.

Witam, mam pytanie i bardzo proszę o pomoc. Mam 29 lat, od 2013 roku nie pracuję, jestem niepełnosprawna ze stopniem znacznym. W 2013 roku, po tym, jak dostałam wypowiedzenie umowy o pracę z powodu braku możliwości powrotu, stawiłam się na pierwszą komisję lekarza orzecznika w sprawie orzeczenia i tam w piśmie mam wyraźnie napisane całkowicie niezdolna do pracy i do samodzielnej egzystencji, i że niepełnosprawność powstała w 2011 roku, wtedy miałam 21 lat, byłam studentką oraz uczęszczałam do szkoły policealnej. Na dzień dzisiejszy jestem na rencie ok. 700 zł do roku 2021, nie pracuję, a moje pytanie dotyczy tego, czy należy mi się renta po zmarłym rodzicu? W maju zmarła moja mama, z którą mieszkałam, mama w lutym 2019 r. otrzymała rentę z ZUS z tytułu niepełnosprawności, czy jest szansa, abym otrzymywała rentę po mamie albo chociaż rodzinną?

Szanowna Pani,

nie wiem o jakiej rencie Pani pisze, czy o rencie socjalnej czy o rencie z tytułu niezdolności do pracy tym bardziej, iż podaje Pani kwotę 700 zł netto – skąd tak niska kwota przy całkowitej niezdolności do pracy?

Renta rodzinna w przypadku śmierci rodzica - prawo do renty rodzinnej mają: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:

  1. do ukończenia 16 lat;
  2. do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
  3. bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.

2.  Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Warto zatem udać się do ZUS-u w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat renty rodzinnej.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas