Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wirus paniki. Skąd wzięli się przeciwnicy szczepionek?

25.10.2019
Autor: recenzja książki Mateusz Różański, okładka: Wydawnictwo Czarne
okładka książki Wirus paniki - na środku kształt wirusa

Niewiele jest bardziej szkodliwych pseudonaukowych mitów niż to, że szczepionki wywołują autyzm. Liczne badania naukowe temu przeczą, ale mit ten jest często powtarzany – choćby przez szarlatanów parających się tzw. medycyną alternatywną, obiecującym „wyleczenie” z autyzmu za odpowiednią kwotę. Książka Setha Mnookina pt. „Wirus Paniki” pokazuje, czyje interesy stały za rozpowszechnieniem fałszywej informacji o związkach autyzmu ze szczepieniami.

Czy można wierzyć rzekomemu ekspertowi, którego laboratorium mieści się w… piwnicy? Celebrytce bez wykształcenia medycznego? Lekarzowi, który przeprowadza badania na zlecenie potężnej korporacji prawniczej?

Reportaż „Wirus paniki”, wydany przez Wydawnictwo Czarne, pokazuje w jaki sposób brak rzetelnej wiedzy, ale też żądza zysków i zwyczajna ludzka bezradność stały się przyczyną rozpowszechnienia najczęściej powtarzanego przekłamania w historii nauki.

Pieniądze ważniejsze niż zdrowie

Seth Mnookin na części pierwsze rozbiera cały mechanizm, który stał za rozpowszechnieniem mitu o szczepionkach jako przyczynie autyzmu. Autor przygląda się „badaniom” Andrew’a Wakefielda, idola ruchu antyszczepionkowego. W książce przedstawiono jego karierę i kolejne próby dokonania przełomu w medycynie oraz… jego biznesowe powiązania przede wszystkim z firmami prawniczymi, które widziały szansę na wielomilionowe zysku po udowodnieniu rzekomego powiązania autyzmu ze szczepionkami. Okazuje się, że Wakefield sam… stworzył szczepionkę, którą chciał wprowadzić na rynek, jako „bezpieczną” i nie powodującą autyzmu.

Dziennikarze – nieuki

Autor książki pokazuje też niezbyt chwalebną rolę dziennikarzy, którzy przez swoją żądze sensacji, ale też elementarne braki w wiedzy przyczynili się do rozpowszechnienia mitu o szkodliwości szczepionek. Dostaje się też potężnym organizacjom zajmującym się autyzmem, które z różnych przyczyn – w tym także finansowych, również wspierały ruch przeciwników szczepionek. Nie bez winy są, jak się okazuje, celebryci, którzy nader często zabierają głos w sprawach, o których nie mają pojęcia, stając się ambasadorami kłamstwa. Przyczyna? Robią to często w imieniu własnych, dość konkretnych interesów.

Fake news dobrze się sprzeda

Ksiażka Setha Mnookina jest świetnym studium dwóch zjawisk. Tego, że nawet najbardziej sprzeczna z wiedzą naukową informacja, jeśli odpowiednio dobrze zapłaci się za jej promowanie, potrafi dotrzeć do milionów ludzi na całym świecie. jak fałszywe informacje rozsiewane przez różne środowiska, potrafią negatywnie wpływać na rzeczywistość.

Mnookin pokazuje też, jak bez problemu przychodzi ludziom wykorzystanie trudnej sytuacji rodziców dzieci z niepełnosprawnością. Warto podkreślić ten aspekt książki. Zwłaszcza, że nie brakuje szarlatanów zarabiających potężne pieniądze, choćby na „leczeniu” autyzmu np. lewatywami czy suplementami diety. Dlatego tak ważne jest, by promować rzetelną, popartą naukowymi badaniami wiedzę, gdyż o rozpowszechnianie antynaukowych fakenewsów ma kto zadbać. Nie za darmo oczywiście.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Szczepionkowa propaganda!
  Ink
  30.10.2019, 08:10
  Dane CDC ( centrum kontroli chorób usa) 1980 rok autyzm 1 na 10000 teraz to bodajże 1 na 36. Proszę sobie darować teorie że teraz mamy lepsza wykrywalnosc - gdzież są ci autystycy 30+, a nawet 20+ w Polsce? i teorie że do autyzmu jest wszystko wrzucane. Jeżeli mamy teraz epidemie autyzmu to jaka jest tego przyczyna? Geny? Tak jasne w ostatnich latach się obudziły. No biedaki nie wiedzą co.... I to że ten boom autyzmu zaczął się po wprowadzeniu szczepionki mmr, i zwiększaniu ilości szczepień nie ma nic do rzeczy. Jak niektórzy niedowiarkowie przekonają się na własnej skórze albo skórze swoich bliskich to wtedy zobaczą co mogą powodować szczepionki. W ulotce mmr jako powiklanie jest wymieniona też np cukrzyca, padaczka, encefalopatia, stwardnienie rozsiane ( opisane jakoś inaczej ale chodzi o stwardnienie) , jednym z najczęstszych powikłań po szczepieniu na grypę to zespół guillain-barre. I te wszystkie powikłania to nie tylko dzieci, dorośli też.
  odpowiedz na komentarz
 • Szczepionki
  mama
  26.10.2019, 16:05
  Nie czytałam tej książki ale nie podważam kompetencji autora. Nie musi on być farmaceutą ani lekarzem, wystarczy, że sięgnie do historii, przytoczy badania naukowe albo przedstawi chociażby postać samego lekarza Wakefielda. Uważam, że słusznie redakcja proponuje tę książkę. Należy rozwiać wątpliwości dotyczące szczepień . Nie ma czegoś takiego jak autyzm poszczepienny - należy to wiedzieć. A co do biznesy farmaceutycznego. Proszę sprawdzić ile kosztują szczepionki np na grypę a jakie koszty ponosimy lecząc się jak zachorujemy.
  odpowiedz na komentarz
 • Szczepionki
  Łukasz Korwin
  25.10.2019, 15:57
  Nie wypowiadam się na temat autyzmu jako konsekwencji niektórych szczepień. Natomiast jest faktem, że w Polsce nie rejestruje się większości NOP-ów. To ciemna liczba. Brak danych na temat ilości przypadków autyzmu w czasie. Faktem jest też, że szczepionki są częścią biznesu farmaceutycznego. Potężnego biznesu... Autor książki nie jest lekarzem, farmaceutą. Zajmuje się mediami. Jego kompetencja do napisania tej książki wydaje mi się mocno wątpliwa. Na miejscu redakcji zastanowiłbym się nad promowaniem tej publikacji.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy chciał(a)byś zaszczepić siebie lub osobę, którą się opiekujesz, gdyby pojawiła się szczepionka przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas