Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kujawsko-Pomorskie: wybrano najlepszego terapeutę zajęciowego

25.10.2019
Autor: inf. prasowa
od lewej siedzi przy stole maria świątkowska trzyma w reku sztućce obok starsza pani mieszkanka dps pochylają się nad dużą miską z ciastem

Wieloletnie doświadczenie pani Marii Świątkowskiej w prowadzeniu terapii zajęciowej zostało docenione w I edycji konkursu „Najlepszy terapeuta zajęciowy województwa Kujawsko-Pomorskiego”. Nagrody wręczono 9 października br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Pani Maria Świątkowska jest terapeutką zajęciową z bogatym doświadczeniem zawodowym. Pracuje w Domu Pomocy Społecznej im. dr. Leona Szumana w Toruniu (DPS) już blisko 40 lat i cieszy się ogromnym poważaniem mieszkańców ośrodka, współpracowników i przełożonych.

Pani Maria Świątkowska jest osobą o bogatej wiedzy i wyobraźni w kształtowaniu właściwych postaw osób z niepełnosprawnością – mieszkańców DPS-u. Potrafi wpływać na usposobienie, twórczość, edukację osób, często będących w różnych stanach emocjonalnych. Bardzo aktywnie i efektywnie tworzy plastyczną przestrzeń Domu. Dała się poznać jako bardzo skuteczny organizator, który potrafi zmobilizować do udziału w imprezach bardzo dużą liczbę mieszkańców.

Od 1983 roku do chwili obecnej współpracuje z Ośrodkiem Czytelnictwa Osób Niepełnosprawnych w Toruniu. W latach 2008-2009 współtworzyła projekt DPS pn. „Senior Europejczykiem”. Od 2008 r. współorganizuje w DPS-e z uczniami Szkoły Muzycznej „Święto Muzyki”, a od 2009 roku Festyn św. Antoniego. W okresie od lutego 2010 r. do stycznia 2011 r. brała udział w projekcie pn. „Aktywizacja społeczna osób niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi”. Wspólnie z OHP i Schroniskiem dla Zwierząt w Toruniu uczestniczyła w projekcie „Psy-jaciele”.

Od 2015 r. współpracuje z klubem „Ośmiu Wspaniałych” i Ruchem Czystych Serc, działającym przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Toruniu, organizując odczyty i pogadanki dla mieszkańców. Razem ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Kulturalnych i Domem Muz brała udział w projekcie pn. „Światłoczułość pamięci”, który obejmował też pracę nad scenografią do spektaklu. W 2015 r. we współpracy ze Szkołą Salezjańską brała udział w projekcie nauki języka angielskiego dla mieszkańców, a w 2016 r. z Wyższą Szkołą Bankową organizowała zajęcia integracyjne. W 2018 r. współpracowała przy realizacji projektów „Akademia Edukacyjno-Artystyczna Seniorów” i „Skoordynowana opieka środowiskowa skierowana do osób z chorobą otępienną i ich opiekunów”.

W okresie od 1996 r. do 2019 r. brała udział w wielu kursach i szkoleniach dla terapeutów oraz w warsztatach z rękodzieła artystycznego ze słomy i lnu. Pani Maria z ogromnym zaangażowaniem wykonuje pracę instruktora terapii zajęciowej. Jej działania mają na celu wspieranie samodzielności i aktywizację mieszkańców DPS-u dotkniętych niepełnosprawnością i chorobami wieku podeszłego, a współpraca z wieloma lokalnymi instytucjami (szkołami, parafiami, instytucjami kulturalnymi) kształtuje pozytywne postawy wobec osób z niepełnosprawnością i w wieku podeszłym.      

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy chciał(a)byś zaszczepić siebie lub osobę, którą się opiekujesz, gdyby pojawiła się szczepionka przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas