Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rehabilitacja w ramach prewencji rentowej ZUS

07.01.2020
Autor: M.

Czy mogę skorzystać z rehabilitacji w ramach prewencji rentowej jako osoba niepełnosprawna z orzeczonym stopniem znacznym ze stałym prawem do renty inwalidzkiej. Jestem aktywna zawodowo od 20 lat, niepełnosprawną od 32.

Szanowna Pani,

aby uzyskać prawo do rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej, należy w szczególności spełnić warunki wskazanie w poniższych przepisach.

Art.  69. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych 1.  Do zakresu działania Zakładu należy także prowadzenie prewencji rentowej, obejmującej:

  1. rehabilitację leczniczą ubezpieczonych zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, osób uprawnionych do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, a także osób pobierających rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy;
  2. badania i analizy przyczyn niezdolności do pracy;
  3. inne działania prewencyjne.

Zgodnie z §  3. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na usługi rehabilitacyjne:

1.  Lekarz orzecznik albo komisja lekarska Zakładu mogą orzec o potrzebie rehabilitacji leczniczej, orzekając w sprawie niezdolności do pracy do celów rentowych albo o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

2.  Lekarz orzecznik Zakładu może również orzec o potrzebie rehabilitacji leczniczej, wykonując kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich.

§  4. 1. Lekarz orzecznik i komisja lekarska Zakładu wydają orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej, o którym mowa w § 2 i 3, w stosunku do osoby uprawnionej, która rokuje odzyskanie zdolności do pracy po przeprowadzeniu tej rehabilitacji.

2.  Przy ocenie rokowania, o którym mowa w ust. 1, lekarz orzecznik i komisja lekarska Zakładu biorą pod uwagę w szczególności:

  1. charakter i przebieg procesów chorobowych oraz ich wpływ na stan czynnościowy organizmu;
  2. stopień przystosowania organizmu do ubytków anatomicznych i naruszenia sprawności organizmu w następstwie choroby;
  3. wiek, zawód, wykonywane czynności i warunki pracy.

Szczegółowe informacje o procedurze uzyskania z programu rehabilitacji.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas