Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak napisać CV?

04.11.2006

logo Dodatku Praca

CV - Trzymaj się schematu!

Napisanie dobrego CV może być kluczem do sukcesu. Większość rekruterów od niego zaczyna przeglądanie aplikacji kandydata. Jeśli nie znajdą w nim potrzebnych informacji - przechodzą do kolejnej osoby.

Mówi się, że na przeczytanie jednego życiorysu osoba prowadząca rekrutację ma kilkanaście sekund. To czas, jaki zajmuje dosyć pobieżne „przelecenie wzrokiem" jednej strony. Jeśli dokument jest nieczytelny, za długi lub niejasny to nie ma szans, żeby wartościowe informacje wpadły rekruterowi w oko.
Pamiętaj! CV studenta czy absolwenta nie może być dłuższe niż na jedną stronę A4! Zadbaj o wyraźny podział na poszczególne części! Wytłuść („wybolduj") najważniejsze informacje - nazwę firmy lub stanowisko, na jakim pracowałeś, certyfikat poświadczający przydatne w pracy umiejętności itd. Nie pisz wszystkiego, ogranicz się tylko do tego, co naprawdę niezbędne!
I ostatnia rada: przejrzyj poniższy formularz - znajdziesz w nim wiele przydatnych wskazówek!

Dane osobowe

Imię, nazwisko:
Data urodzenia/wiek: Nie ukrywaj wieku - brak takiej informacji może tylko zniechęcić pracodawcę.
Adres zamieszkania: Dla pracodawcy ważny jest adres, pod którym przebywasz, a nie aktualny zameldowania, podaj więc miejsce, gdzie mieszkasz.
Telefon stacjonarny/komórkowy: Pamiętaj, że im więcej wpiszesz możliwości kontaktu, tym łatwiej będzie pracodawcy porozumieć się z Tobą
Adres e-mail: Zadbaj, aby adres e-mail miał formę: imię.nazwisko@dalszy ciąg, a nie pseudonim albo liczbę.

Nie ma reguły mówiącej, czy w CV podawać informację o niepełnosprawności. Podawaj ją wtedy, gdy leży to w Twoim interesie (np. gdy chcesz skorzystać z ulg i uprawnień przynależnych osobie niepełnosprawnej).

Edukacja

Informacje o ukończonych szkołach podawaj w kolejności achronologicznej, czyli najpierw np. tę, na której obecnie studiujesz, później - wcześniejsze.

Studia podyplomowe:
Studia magisterskie/licencjackie: W niektórych przypadkach dokładniej określ specjalizację na studiach lub nawet temat pracy licencjackiej/magisterskiej. W wyjątkowych przypadkach, gdy promotor jest wybitnym specjalistą w swojej dziedzinie, podaj jego nazwisko.
Liceum:

Doświadczenie zawodowe

Obecna praca:
Wcześniejsze prace:
Praktyki/staże:
Prace sezonowe/wakacyjne:

Pamiętaj o achronologicznym układzie. Podaj nazwę stanowiska, wykonywane obowiązki, charakter pracy. Jeśli doświadczeń masz bardzo dużo, wybierz tylko te, które mają związek z miejscem pracy, o które się ubiegasz.

Działalność dodatkowa

Taką rubrykę stwórz, jeśli udzielasz się np. w organizacji studenckiej, jesteś wolontariuszem w jakiejś organizacji albo sam/sama lub ze znajomymi robisz coś nietypowego.
W tym miejscu możesz wspomnieć np. o tym, że aktywnie uczestniczysz w życiu społeczności osób niepełnosprawnych.
Nie pisz o tym, co byto w liceum - to nie ma teraz znaczenia.

Języki obce

Pisząc o znajomości języków, określ dokładniej, co rozumiesz przez „dobrze" lub „komunikatywnie"; napisz np.: mówienie - płynne, pisanie - średnie.
Jeśli masz certyfikaty językowe, koniecznie o nich wspomnij.
Jeśli umiesz posługiwać się językiem migowym, warto o tym wspomnieć, gdyż jest to umiejętność rzadko spotykana i może wyróżnić Cię na tle innych kandydatów.

Inne umiejętności

Masz prawo jazdy? Napisz.
Obsługujesz komputer? Napisz.
Znasz specjalistyczne programy komputerowe? Napisz koniecznie!
Zdobyłeś uprawnienia zawodowe, certyfikaty, dyplomy poświadczające umiejętności? Nie możesz o tym zapomnieć!

Zainteresowania

Jeśli tylko lubisz czytać „ciekawe książki" i oglądać „dobre filmy", lepiej nic nie pisz o swoich zainteresowaniach.
Masz nietypowe hobby? Oryginalne zainteresowania? Uprawiasz sport? O tym też napisz - pokażesz, że potrafisz znaleźć czas na różne zajęcia, masz szersze horyzonty... i będzie to temat do rozmowy na spotkaniu.
Nie wymyślaj zainteresowań! Możesz trafić na kogoś, kto naprawdę tym się interesuje, i będzie kompromitacja!

Autor: Piotr Henzler, portal Pracuj.pl

Z praktyki doradczej…

Wiele osób poszukuje pracy. Różnią się doświadczeniem, wykształceniem, czasem pozostawania bez pracy. Niezależnie od tych różnic wszyscy potrzebują przejrzystych, przekonujących dokumentów aplikacyjnych – CV i listu motywacyjnego.
Przy tworzeniu CV warto kierować się wzorem - ogólnymi wskazówkami dotyczącymi danych jakie warto umieścić, szaty graficznej, tak by CV było czytelne i jasno pokazywało nasze wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności.

CV ma pomóc ci przedstawić się, zainteresować sobą i przekonać pracodawcę, że warto się z tobą spotkać na rozmowie rekrutacyjnej. Powyższy schemat ułatwia napisanie CV. Pamiętaj, że ty dokonujesz wyboru, co w nim umieścić - CV powinno być indywidualne. Czasem warto zastanowić się, czy w twoim przypadku korzystne będzie podanie np. informacji o wieku czy o niepełnosprawności. Zastanów się także, które z hobby, czy umiejętności wymienić.
Poniższe wskazówki mogą pomóc Ci w dokonaniu takiego wyboru.

WIEK - prawo zabrania dyskryminacji ze względu na wiek, więc nie masz obowiązku umieszczać daty urodzenia w CV. Warto się zastanowić w tym miejscu co jest dla ciebie korzystniejsze. Wpisanie wieku przez osoby młode może być dla nich atutem. Jeśli natomiast masz już swoje lata a wiemy, że jesteśmy postrzegani jak osoby młodsze niż wskazuje na to nasza metryka, to pominięcie wieku może zwiększyć szanse na spotkanie z pracodawcą.

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE - Jeśli pracowałeś na umowę zlecenie, umowę o dzieło czy umowę wolontariacką też warto wpisać to w doświadczenie zawodowe. Dzięki takiej pracy nabyłeś wiele umiejętności, które mogą być przydatne w nowej pracy. Dla pracodawcy ważniejsze jest twoje doświadczenie, niż rodzaj umowy. Pamiętaj jednak, żeby mieć zebrane wszystkie dokumenty potwierdzające twoją pracę, gdyż pracodawca może o nie poprosić.

DZIAŁALNOŚĆ DODATKOWA – Jeśli dzięki działalności np. w stowarzyszeniach, kółkach zainteresowań, nauczyliśmy się czegoś, co może być przydatne w pracy, o którą się staramy to będzie to nasz atut. Ponadto pracodawca może docenić naszą aktywność (np. w samorządzie szkolnym, klubie sportowym)

ZAINTERESOWANIA - Pamiętaj, że ten punkt wbrew pozorom jest bardzo ważny.
Czasami zdarza się, że pracodawca ma takie samo hobby jak my. Rozmowa na temat zainteresowań może wtedy stanowić dużą część całego spotkania rekrutacyjnego. Warto więc pamiętać, że powinieneś wymienić to, co rzeczywiście cię ciekawi oraz przygotować się również na pytania dotyczące tych zainteresowań. Jeśli na rozmowie okazałoby się, że wpisałeś w tym punkcie coś, co w rzeczywistości nie jest twoim hobby, to pracodawca może poddać w wątpliwość całe twoje CV.

Zainteresowania określ w sposób konkretny (jaki gatunek literatury czytasz, jaki sport cię fascynuje, jaki rodzaj muzyki lubisz najbardziej).
Jeśli twoim sposobem spędzania wolnego czasu jest rozwiązywanie krzyżówek, to napisanie o tym może spowodować, że pracodawca będzie obawiał się, że będziesz je rozwiązywać również w pracy.

NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ - Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie w CV informacji o niepełnosprawności, nie musisz określać jego stopnia. Możesz napisać jedynie o posiadaniu orzeczenia. Jeśli chcesz napisać również o stopniu, warto wiedzieć jak:
Częściowa niezdolność do pracy (odpowiednik III grupy, stopień lekki)
Całkowita niezdolność do pracy (odpowiednik II grupy, stopień umiarkowany)
Całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji (odpowiednik I grupy, stopień znaczny). Znacznie lepiej jest użyć określenia lekki/umiarkowany/znaczny stopień niepełnosprawności niż np. całkowita niezdolność do pracy. Nazwa „całkowita niezdolność do pracy” jest myląca. Pracodawca może być błędnie przekonany, że taka osoba nie może pracować.

BŁĘDY - Warto pamiętać o sprawdzeniu aktualności danych teleadresowych przed wysłaniem CV. Czasem zdarza się, że osoba zmieniła np. numer telefonu w trakcie szukania pracy i pracodawca nie mógł się skontaktować z taką osobą.

Pamiętajmy również o sprawdzeniu, czy w CV nie ma błędów (ortograficznych, „literówek”, błędnych dat) – takie niedociągnięcia mogą sprawić, że nasze CV wyląduje od razu w koszu.

Autor: Ariadna Ciołkiewicz, psycholog, job coach Centrum INTEGRACJA w Warszawie

Jak napisac list motywacyjny

***

Artykuł powstał w ramach projektu "Integracja - Praca. Wydawnicza kampania informacyjno-promocyjna"
współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Robert
    ewitka
    21.02.2017, 12:56
    po napisaniu np, "niepełnosprawność III stopnia", jak orzeczenie o niepełnosprawności będzie adekwatne do tego, że musimy dołączyć xero oryginalnego, a będzie orzeczenie o stopniu znacznym - nie wyjdziemy na kłamcę ??? no, no, pogratulować pomysłu !!!
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas