Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowe prawo zamówień publicznych ułatwi życie spółdzielniom socjalnym

17.10.2019
Autor: tp
Źródło: gov.pl/web/rodzina
Ekran z napisem: spółdzielnia socjalna 1+1

1 stycznia 2021 r. wejdzie w życie nowa ustawa Prawo zamówień publicznych. Ma wzmocnić pozycję wykonawców i podwykonawców w procesie zamówień oraz zwiększyć zainteresowanie udziałem w przetargach publicznych. Jest też ułatwienie dla spółdzielni socjalnych, w których pracują m.in. osoby z niepełnosprawnością.

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, „w zamówieniu zastrzeżonym określonym w art. 94 (wcześniejszy art. 22 ust. 2 i 2a) ustawodawca wprost wskazuje, że podmiotami dla których wykonawca może zastrzec zamówienie, mogą być spółdzielnie socjalne.

Dzięki temu zamawiający nie będzie musiał już weryfikować celu działalności podmiotu ani sprawdzać wskaźnika zatrudnienia osób określonych w artykule. Spełnienie wymogów zapewni zamawiającemu sama forma prawna spółdzielni socjalnej.

Ustawa odpowiada na kluczowe bolączki obecnego systemu. Wprowadza bowiem zasadę efektywności. Oznacza to, że zamawiający nie będzie kierował się jedynie najniższą ceną, ale uwzględniał aspekty społeczne czy znaczenie dla środowiska”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • I co z tego?
  Wykonawca
  21.10.2019, 15:12
  Na palcach jednej ręki policzę w ilu urzędach w całym naszym pięknym kraju przez cały rok urzędnicy skorzystają z takiego ułatwienia dla tych spółdzielni.
  odpowiedz na komentarz
 • i czy to dobre rozwiązanie?
  Ekspert MRPiPS
  18.10.2019, 18:14
  Sensem będzie nie świadczenie usługi, a bycie spółdzielnią. W firmach z otwartego rynku też pracują ON i oni na tym pośrednio stracą. MRPiPS kolejny raz, zamiast konkretnych rozwiązań i większego wsparcia, stosuje metodę "naciągania za krótkiej kołderki". Nie dać więcej, a tworzyć iluzje.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas