Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejm i Senat 2019: Piechota, Plura i Libicki, ale też Hartwich, Maląg i Marczułajtis-Walczak

14.10.2019
Autor: oprac. mr, tp, fot. Michał Awin, Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], archiwa parlamentarzystów
6 zdjęć z twarzami: Jagny Marczułajtis-Walczak, Marleny Maląg, Iwony Hartwich, Jana Filipa Libickiego, Sławomira Piechoty i Marka Plury

Według informacji Państwowej Komisji Wyborczej, do parlamentu ponownie wybrani zostali poruszający się na wózkach Sławomir Piechota (Sejm) i Jan Filip Libicki (Senat). Senatorem został także Marek Plura, który przez ostatnie pięć lat zasiadał w Parlamencie Europejskim. Posłankami zostały też Iwona Hartwich, liderka sejmowych protestów, Marlena Maląg, obecna prezes PFRON, a także Jagna Marczułajtis-Walczak, mama 3-latka z chorobą rzadką.

Jan Filip Libicki

Startujący z listy PSL w wyborach do Senatu w okręgu wyborczym nr 89 (Piła) Jan Filip Libicki zdobył ponad 105 tys. głosów, zgarniając 63,04 proc. głosów. Senator PSL jest doświadczonym parlamentarzystą – był posłem V i VI kadencji oraz senatorem VII, VIII i IX kadencji. Senator Libicki od 2014 roku był przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Marek Plura

Po raz pierwszy w Senacie zasiądzie Marek Plura (Koalicja Obywatelska), którego wybrali mieszkańcy Katowic. Z ponad 92,3 tys. głosów zdobył 62,15 proc. poparcia. Marek Plura był już posłem na Sejm dwóch kadencji (przewodniczącym Podkomisji ds. Osób Niepełnosprawnych) oraz posłem do Parlamentu Europejskiego (zyskał tytuł najlepszego europosła w dziedzinie polityki społecznej i regionalnej).

Sławomir Piechota

Mandat do Sejmu odnowił zaś Sławomir Piechota, również polityk Platformy Obywatelskiej. Wybrali go mieszkańcy Wrocławia, a także powiatów: górowskiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, trzebnickiego, wołowskiego i wrocławskiego. Zdobył łącznie 14844 głosy. Sławomir Piechota jest posłem od 2005 roku. W Sejmie przez dwie kadencje (2007-2011 i 2011-2015) pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a w ostatniej kadencji kierował Komisją ds. Petycji.


Przeczytaj, czym ww. parlamentarzyści obiecali zająć się z myślą o osobach z niepełnosprawnością, zgodnie z informacjami podanymi w ramach akcji „Nasi kandydaci”.


Iwona Hartwich

Warto nadmienić, że posłanką z ramienia Koalicji Obywatelskiej została Iwona Hartwich, liderka sejmowych protestów z 2014 i 2018 roku, matka poruszającego się na wózku Jakuba Hartwicha, radnego miasta Torunia. Posłanka Hartwich zdobyła w sumie 10865 głosów.

Marlena Maląg

Mandat posłanki, kandydując z list Prawa i Sprawiedliwości, zdobyła też Marlena Maląg, obecna prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W okręgu nr 36 (z siedzibą w Kaliszu) zdobyła 25695 głosów. To trzeci wynik w jej okręgu wyborczym.

Jagna Marczułajtis-Walczak

Posłanką (z list Koalicji Obywatelskiej) została także Jagna Marczułajtis-Walczak, snowboardzistka, olimpijka, posłanka VII kadencji, a także VIII, gdy w 2018 r. objęła mandat po Rafale Trzaskowskim, wybranym na prezydenta Warszawy. Jest mamą dwóch nastoletnich córek i 3-letniego Andrzeja, który urodził się z pachygyrią – wadą wrodzoną ośrodkowego układu nerwowego.

Komentarz

  • Nieprawdopodobne
    gość
    17.10.2019, 18:21
    W Polsce wystarczy zorganizować protest żeby wejść do Sejmu. To jest możliwe tylko w Polsce :-)

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas