Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak napisać list motywacyjny?

09.01.2007
Autor: Piotr Hensler, porady portalu Pracuj.pl
Źródło: Dodatek „Praca” magazynu „Integracja” nr 2/2007

DOBRZE TO UMOTYWUJ!

List motywacyjny, mimo że na ogół czytany jest dopiero po CV, odgrywa ważną rolę w procesie rekrutacji. I chociaż dobry list nie gwarantuje zdobycia pracy, to źle napisany - może przekreślić szanse kandydata.

Podobnie jak CV list motywacyjny nie może być dłuższy niż na jedną stronę formatu A4, ponadto powinien zawierać konkretne informacje podane w sposób zwięzły i przejrzysty.

Ważna jest też estetyka - trzeba zrezygnować z ozdobników graficznych - liczy się prostota. Nie oznacza to jednak, że ma być pisany ściśle według schematu. Wręcz przeciwnie - list motywacyjny należy dostosować do firmy i stanowiska pracy, o które się ubiegamy. Istotne jest, aby przekazywał jak najwięcej informacji o kandydacie, a forma świadczyła o tym, że kandydat radzi sobie z pisaniem „od siebie”.

Tworząc list motywacyjny, nie możesz zapomnieć, jakiego rodzaju jest to dokument. Po pierwsze, musisz w nim podać powody, którymi się kierujesz, starając się o pracę na danym stanowisku, w konkretnej firmie. Po drugie, musi na tyle zainteresować swoją
osobą pracodawcę, aby zechciał zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną.
Podsumowując: list motywacyjny powinien być krótki i precyzyjny. Zwykle składa się z 3-5 akapitów, w których zawarte są odpowiedzi na pytania: Na jakie stanowisko aplikujesz? Dlaczego akurat na nie jesteś właściwym kandydatem? Dlaczego chcesz pracować w tej firmie?

Poniżej zobacz, jak to wygląda na przykładzie

Do listu zwykle dołącza się klauzulę o zgodzie na przetwarzanie swoich danych osobowych do celów rekrutacji. Przepisy nie regulują wprawdzie, czy ma to być notka przy liście czy przy CV, ale z reguły życiorys jest dłuższy i nie ma już miejsca na taki dopisek.

W liście motywacyjnym taka notka się zmieści. Jeśli nie - trzeba wysłać to oświadczenie na kolejnej kartce lub w kolejnym załączniku.

Niektórzy pracodawcy podają treść klauzuli, która w takiej formie powinna być dołączona do listu. Najczęściej jednak dopisek ma standardową postać:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą z dnia 29.08. 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r, Nr 133, poz. 883)“.

***

LIST MOTYWACYJNY

Miasto, data (pamiętaj,
aby data była aktualna!)

Tutaj wpisz swoje imię,
nazwisko, numer telefonu
i adres e-mailowy
- więcej nie trzeba,
bo dane są w CV

Jeśli znasz imię i nazwisko osoby,
do której list ma trafić,
to je wpisz; jeśli nie
- dowiedz się chociaż,
jak nazywa się dział,
do którego piszesz, np.:
Pani Anna Kowalska
Dział Kadr
Firma ABC

W pierwszym akapicie listu napisz, o co ci chodzi, czyli, że aplikujesz na stanowisko X. Napisz, skąd dowiedziałeś się o ofercie, np.: z urzędu pracy, z agencji pośrednictwa pracy, ze stowarzyszenia, z portalu internetowego, z prasy (koniecznie podaj tytuł gazety oraz datę wydania). Jeśli w ofercie podany jest numer referencyjny - nie zapomnij umieścić go w liście, niektóre firmy równocześnie poszukują pracowników na różne stanowiska i numer pomaga posegregować aplikacje.

W drugiej części listu wytłumacz adresatowi, dlaczego właśnie ty nadajesz się na dane stanowisko. Przypomnij swoje zalety, ale nie powtarzaj tego, co już napisałeś w CV. Jeśli tam jest informacja, że byłeś asystentem projektu Y, to tutaj możesz napisać, że dzięki tamtej pracy np. zdobyłeś nowe umiejętności (wymień jakie), nauczyłeś się pracy w zespole itd. Napisz też o swoich zainteresowaniach oraz doświadczeniach, o których nie wspominałeś w CV. Opisz, jakie umiejętności zdobyłeś w szkole, podczas studiów lub w poprzedniej pracy. Podkreśl te doświadczenia, które przydadzą się na nowym stanowisku.

W tym akapicie możesz napisać o swojej niepełnosprawności. Zrób to jednak w taki sposób, by podkreślić swoje atuty. Napisz, jak rozwiązujesz problemy i jak radzisz sobie z powierzonymi ci zadaniami. Przekonaj pracodawcę, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w wykonywaniu obowiązków, podkreśl swoją wytrwałość w pokonywaniu barier. Pisząc o niepełnosprawności czy o przerwie w pracy wywołanej niepełnosprawnością, możesz podkreślić, jaki rodzaj rehabilitacji przeszedłeś, by móc teraz podjąć pracę. Podkreśl, czego się w tym czasie nauczyłeś (rozwiązywania problemów, wytrwałości, systematyczności, cierpliwości itp.).

Kolejna część listu motywacyjnego powinna zawierać informację, co cię skłania do podjęcia pracy właśnie w tej firmie. Warto pamiętać, że samo stwierdzenie w stylu: „możliwości rozwoju” i „praca w prestiżowej firmie” to za mało. Potrzebne są konkrety! Napisz, dlaczego interesuje cię ta branża, dlaczego chcesz pracować akurat w tym dziale itd. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy profil twojego wykształcenia nie pokrywa się z rodzajem pracy, o którą się starasz.
Pamiętaj jednak, że nie może być tak, iż o korzyściach pracodawcy wynikających z zatrudnienia ciebie napiszesz jedno zdanie, a o korzyściach dla ciebie będzie kilka akapitów. Zadbaj o równowagę - przekonaj pracodawcę, że on będzie miał z zatrudnienia ciebie co najmniej tyle samo korzyści, ile ty z podjęcia pracy u niego. Współpraca musi opłacać się obu stronom!

Na zakończenie listu możesz napisać, że z przyjemnością zaprezentujesz swoją osobę podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Albo coś w tym stylu, nie powinno to jednak być natarczywe sformułowanie. Pamiętaj, że to pracodawca ma podjąć decyzję o spotkaniu, a nie ty!

Nie zapomnij o podpisie.
Jeśli list wysyłasz faksem lub tradycyjną pocztą,
musi to być podpis odręczny.
Podpisz się imieniem i nazwiskiem.

***


Jak napisać CV?

Broszura informacyjna: Aktywnie szukam pracy

***

Artykuł powstał w ramach projektu "Integracja - Praca. Wydawnicza kampania informacyjno-promocyjna"
współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas