Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dzieci odebrały nagrody w ogólnopolskim konkursie „uDOSTĘPniacze”

14.10.2019
Autor: PAP, fot. Piotr Stanisławski
fragment schodów, a na 2 planie nogi mężyczyzny

Nagrody w ogólnopolskim konkursie dla uczniów szkół podstawowych „uDOSTĘPniacze”, mającym zwrócić uwagę na potrzeby osób z niepełnosprawnością w ich otoczeniu, wręczyła w poniedziałek, 14 października, wiceminister MIiR Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Na konkurs napłynęło 95 prac, wśród nich filmy, animacje, komiksy i prace z klocków lego.

Zwyciężyli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Głuchołazach, drugie miejsce zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej im. Michała Okurzałego w Zagórowie, trzecie przyznano dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Wojska Polskiego w Lesznie.

Likwidacja przeszkód

Konkurs zorganizowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w maju tego roku. Przeprowadzono go w stu szkołach podstawowych. Uczniowie biorący udział w konkursie mieli za zadanie odnaleźć bariery w swoim otoczeniu, które utrudniają codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami. Wskazywali m.in. na za wysokie krawężniki, strome schody, brak podjazdów i wind, ale także brak pomocy czy zrozumienia. Wspólnie zastanawiali się, jak usunąć przeszkody, które uprzednio zidentyfikowali.

- Dziękuję za postawę, za zaangażowanie, za kreatywność i za poszukiwanie możliwości, aby wasze szkoły, parki, miejsca zamieszkania, muzea czy kina były dostępne, by cały nasz kraj stawał się dostępny dla wszystkich – powiedziała wiceminister podczas gali wręczenia nagród w MIiR.

Zaangażowanie dzieci

Konkurs wzbudził duże zainteresowanie wśród dzieci. Wzięcie w nim udziału poprzedzało przeprowadzenie lekcji wychowawczych w szkołach. Łącznie z tematem zapoznało się ponad sześć tysięcy uczniów z całej Polski – podało MIiR.

- To świetny pomysł, uwrażliwia dzieci. Zaczęły one zwracać uwagę na swoje otoczenie, na swoją najbliższą okolicę. Przyczepiały kartki informujące o zagrożeniach i barierach, na które mogą napotkać każdego dnia osoby z niepełnosprawnościami, rysowały plakaty. Nasza szkoła weźmie udział w konkursie również w przyszłym roku – powiedziała nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie Marzena Dubowska.

- Oceniając nadesłane zgłoszenia, widzieliśmy, jak wiele serca i pracy zostało włożone w ich przygotowanie oraz to, jak chętnie uczniowie angażują się w projekty, w ramach których mogą pomóc innym ludziom – powiedziała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Oprócz nagród dla laureatów – bezprzewodowych głośników – dla wszystkich uczestników konkursu przewidziano warsztaty z dostępności, z udziałem osób z niepełnosprawnościami.

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas