Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Osoby z niepełnosprawnością wrócą na rynek pracy dzięki grantowi State Street

09.10.2019
Autor: inf. prasowa
po schodach wchodzi młoda kobieta w okularach goglach na oczach za nią mężczyzna w goglach i z biąłą laską obok idzie trzecia kobieta

450 tys. dolarów to kwota grantu, jaki otrzymała Fundacja Poland Business Run od State Street na projekt aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością ruchową. To wielka szansa dla tej grupy na wyjście z domu i odnalezienie się na rynku pracy. Po raz pierwszy takie dofinansowanie korporacja przyznała polskiej organizacji.

Polski projekt „Centrum Kształcenia Zawodowego dla Osób z Niepełnosprawnością”, który wybrano spośród innych zgłoszeń z całego świata, zakłada szereg działań na lata 2019-2021. Uczestnicy programu, pod stałą opieką trenerów, doradców zawodowych i psychologów, zdobędą praktyczną wiedzę i poznają najlepsze drogi rozwoju zawodowego.

- Fundacja State Street koncentruje się m.in. na wsparciu dla organizacji non-profit, skutecznie działających na polu edukacji, podnoszenia kwalifikacji czy zatrudnienia w 26 krajach świata, w których prowadzimy działalność. Nasz program dotacji zakłada głównie inwestowanie w poprawę możliwości zatrudnienia dla osób w niekorzystnej sytuacji. Bardzo się cieszymy, że to polska organizacja otrzymała dofinansowanie. Projekt zapowiada się świetnie, liczymy na owocną współpracę z Fundacją Poland Business Run – komentuje przewodnicząca Komitetu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, Małgorzata Topolska-Szewc, z polskiego oddziału State Street.

40 uczestników

W ciągu 3 lat w projekcie weźmie udział 40 osób, spośród których docelowo przynajmniej 9 ma znaleźć stałe zatrudnienie. W planie m.in. konsultacje z doradcami zawodowymi, szkolenia i warsztaty przygotowujące do pracy na danym stanowisku oraz w razie potrzeby rehabilitacja, umożliwiająca powrót do aktywności. Działania te mają na celu stworzenie nowych perspektyw dla beneficjentów projektu oraz pomóc w pierwszych krokach na ścieżce kariery zawodowej.

To kolejny projekt na rzecz poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnością ruchową Fundacji Poland Business Run, która co roku organizuje charytatywny bieg biznesowy w celu zebrania środków na protezy i rehabilitację, a także obozy sportowe i turnusy rehabilitacyjne dla osób po amputacjach.

- Dzięki pomocy State Street będziemy mogli uruchomić platformę internetową, która stanie się przestrzenią do spotkania osób z niepełnosprawnością z pracodawcami. Znajdą się tam informacje dotyczące aktualnych ofert pracy, szkoleń, a także wiele ważnych informacji o prawnych i formalnych aspektach zatrudnienia tej grupy w firmach, wsparciu i rehabilitacji. Takiej witryny dotąd brakowało – komentuje Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Płatne staże

Dla uczestników projektu organizowane będą także płatne staże zawodowe w zaprzyjaźnionych korporacjach, szczególnie w obu polskich oddziałach State Street w Gdańsku i Krakowie. Pozwolą szkolonym wcześniej uczestnikom programu na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych, z uwzględnieniem dziedzin najlepiej pasujących do ich możliwości i zainteresowań. Zyskać mają obie strony – beneficjenci projektu wrócą na rynek pracy, a firmy zdobędą cennych pracowników.

Do tej pory w ramach dofinansowania udało się zrealizować już kilka inicjatyw: w sierpniu Fundacja Poland Business Run zorganizowała integracyjny obóz wędrowny dla osób z niepełnosprawnością ruchową i po amputacji. Z kolei w krakowskiej siedzibie State Street odbyły się szkolenia, mające na celu przygotowanie pracowników korporacji do pracy z osobami z niepełnosprawnością. Kolejne etapy projektu już wkrótce.
 

Komentarz

  • Programy, projekty a może dać ON możliwość wyboru ?
    starszy
    20.10.2019, 20:39
    Chce ON zrobić prawo jazdy bo będzie miał pracę w pizzerii - dofinansować go kwotą np; 75% wartości kursu. Ktoś inny ładnie maluje i chciałby założyć pracownię ; pomóc mu. A może ON umie i chciałby założyć pralnię chemiczną - to jak może mu PFRON może pomóc ?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas