Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Osoby z niepełnosprawnością wrócą na rynek pracy dzięki grantowi State Street

09.10.2019
Autor: inf. prasowa
po schodach wchodzi młoda kobieta w okularach goglach na oczach za nią mężczyzna w goglach i z biąłą laską obok idzie trzecia kobieta

450 tys. dolarów to kwota grantu, jaki otrzymała Fundacja Poland Business Run od State Street na projekt aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością ruchową. To wielka szansa dla tej grupy na wyjście z domu i odnalezienie się na rynku pracy. Po raz pierwszy takie dofinansowanie korporacja przyznała polskiej organizacji.

Polski projekt „Centrum Kształcenia Zawodowego dla Osób z Niepełnosprawnością”, który wybrano spośród innych zgłoszeń z całego świata, zakłada szereg działań na lata 2019-2021. Uczestnicy programu, pod stałą opieką trenerów, doradców zawodowych i psychologów, zdobędą praktyczną wiedzę i poznają najlepsze drogi rozwoju zawodowego.

- Fundacja State Street koncentruje się m.in. na wsparciu dla organizacji non-profit, skutecznie działających na polu edukacji, podnoszenia kwalifikacji czy zatrudnienia w 26 krajach świata, w których prowadzimy działalność. Nasz program dotacji zakłada głównie inwestowanie w poprawę możliwości zatrudnienia dla osób w niekorzystnej sytuacji. Bardzo się cieszymy, że to polska organizacja otrzymała dofinansowanie. Projekt zapowiada się świetnie, liczymy na owocną współpracę z Fundacją Poland Business Run – komentuje przewodnicząca Komitetu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, Małgorzata Topolska-Szewc, z polskiego oddziału State Street.

40 uczestników

W ciągu 3 lat w projekcie weźmie udział 40 osób, spośród których docelowo przynajmniej 9 ma znaleźć stałe zatrudnienie. W planie m.in. konsultacje z doradcami zawodowymi, szkolenia i warsztaty przygotowujące do pracy na danym stanowisku oraz w razie potrzeby rehabilitacja, umożliwiająca powrót do aktywności. Działania te mają na celu stworzenie nowych perspektyw dla beneficjentów projektu oraz pomóc w pierwszych krokach na ścieżce kariery zawodowej.

To kolejny projekt na rzecz poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnością ruchową Fundacji Poland Business Run, która co roku organizuje charytatywny bieg biznesowy w celu zebrania środków na protezy i rehabilitację, a także obozy sportowe i turnusy rehabilitacyjne dla osób po amputacjach.

- Dzięki pomocy State Street będziemy mogli uruchomić platformę internetową, która stanie się przestrzenią do spotkania osób z niepełnosprawnością z pracodawcami. Znajdą się tam informacje dotyczące aktualnych ofert pracy, szkoleń, a także wiele ważnych informacji o prawnych i formalnych aspektach zatrudnienia tej grupy w firmach, wsparciu i rehabilitacji. Takiej witryny dotąd brakowało – komentuje Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Płatne staże

Dla uczestników projektu organizowane będą także płatne staże zawodowe w zaprzyjaźnionych korporacjach, szczególnie w obu polskich oddziałach State Street w Gdańsku i Krakowie. Pozwolą szkolonym wcześniej uczestnikom programu na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych, z uwzględnieniem dziedzin najlepiej pasujących do ich możliwości i zainteresowań. Zyskać mają obie strony – beneficjenci projektu wrócą na rynek pracy, a firmy zdobędą cennych pracowników.

Do tej pory w ramach dofinansowania udało się zrealizować już kilka inicjatyw: w sierpniu Fundacja Poland Business Run zorganizowała integracyjny obóz wędrowny dla osób z niepełnosprawnością ruchową i po amputacji. Z kolei w krakowskiej siedzibie State Street odbyły się szkolenia, mające na celu przygotowanie pracowników korporacji do pracy z osobami z niepełnosprawnością. Kolejne etapy projektu już wkrótce.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Programy, projekty a może dać ON możliwość wyboru ?
  starszy
  20.10.2019, 20:39
  Chce ON zrobić prawo jazdy bo będzie miał pracę w pizzerii - dofinansować go kwotą np; 75% wartości kursu. Ktoś inny ładnie maluje i chciałby założyć pracownię ; pomóc mu. A może ON umie i chciałby założyć pralnię chemiczną - to jak może mu PFRON może pomóc ?
  odpowiedz na komentarz
 • Niezły "biznes". Najwyższy czas dostrzec racjonalność...
  gg
  09.10.2019, 21:25
  Dostaliśmy dotację! Super! Tylko... 450 tysięcy dolarów i oferta dla 40 osób... Nie, nie żadne specjalistyczne szkolenia, studia, unikalne rozwiązania... 9 osób docelowo zatrudnionych, dodam przy dofinansowaniu z PFRON jego kosztów i zapewne za najniższą krajową. Gdzie tu racjonalność w dysponowaniu środków i faktyczne wsparcie ON? Kto tak naprawdę zrobi na tym dofinansowaniu niezły biznes? Odpowiedź nasuwa się sama... Żal już na wstępie po raz kolejny zmarnowanych ogromnych środków.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy chciał(a)byś zaszczepić siebie lub osobę, którą się opiekujesz, gdyby pojawiła się szczepionka przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas