Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Mistrzostwa Europy Hansa Class 2019. Żeglarze walczą o medale

09.10.2019
Autor: inf. prasowa / Natalia Majcher
Źródło: zeglarski.info
dwóch żeglarzy na wózkach stoi przy barierce przed nimi widać żaglówkę

8 października 2019 r. w portugalskim Portimão rozpoczęły się mistrzostwa Europy w klasach Hansa. Czworo Polaków walczy o medale.

Nasi reprezentanci wystartują w klasie Hansa 303. W konkurencji załóg wystartują Marian Zakowicz i Andrzej Bury. Niespodzianką będzie tu również wspólny start Piotra Cichockiego z Olgą Górnaś-Grudzień. Nasi indywidualni mistrzowie Europy po raz pierwszy spróbują połączyć siły jako załoga. Co więcej wystartują też osobno.

- Będzie to nie lada wyzwanie dla naszej ekipy – zapowiada trener Kadry Narodowej Żeglarzy Niepełnosprawnych, Grzegorz Prokopowicz. – Jest to jednak praktykowane i postaramy się temu sprostać i powalczyć. Zawody Hansa Class są tak skonstruowane, że rano odbywają się wyścigi w klasie jednoosobowej, a po południu w klasie dwuosobowej z krótką przerwą na zmianę sprzętu. Następnego dnia jest zmiana tej kolejności. Może się tak zdarzyć, że Piotr z Olgą będą pływać po 6 wyścigów dziennie, ale nikt tam przecież nie jedzie na wakacje. Będą to trudne regaty. Przyjeżdża cała światowa czołówka. Poziom jest wysoki i startuje dużo łódek w jednej grupie. Dodatkowo zawody mają formułę otwartą, czyli żeglarze niepełnosprawni będą rywalizować z pełnosprawnymi zawodnikami – mówi.

Dodaje, że w klasie jednoosobowej Piotr Cichocki jest jednym z faworytów do medalu. Podobnie Olga Górnaś-Grudzień, dla której będzie to okazja, żeby odbudować swoją pozycję i formę po nieudanym starcie w mistrzostwach świata. Andrzej Bury i Marian Zakowicz są bardzo doświadczonymi żeglarzami. Natomiast będzie to ich pierwszy wspólny start na klasie Hansa 303 w regatach międzynarodowych.

Rywalizacja o mistrzostwo Europy będzie trwała do 12 października br. Organizatorzy przewidują rozegranie 10 wyścigów w każdej klasie.

Wyniki będą dostępne na stronie internetowej.

Zawodników wspiera: Polski Związek Żeglarski, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas