Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Gliwice: minister rodziny na Targach Seniora

09.10.2019
Autor: PAP, fot. Wikimedia
Bożena Borys-Szopa

- Poprzez rządowe programy konsekwentnie walczymy z ubóstwem osób starszych – zapewniła we wtorek, 8 października, w Gliwicach minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Minister uczestniczyła w inauguracji I Wojewódzkiej Konferencji Senioralnej i w Targach Seniora, które objęła patronatem. Wydarzenie w Hali Arena zorganizował samorząd woj. śląskiego.

- Konsekwentnie walczymy z ubóstwem osób starszych – powiedziała minister podczas konferencji prasowej, podkreślając, że większość rządowych programów skierowanych do seniorów jest realizowana za pośrednictwem samorządów. – Problemy związane z aktywną polityką senioralną leżą u podstaw programu rządu, który reprezentuję – dodała.

Wspomniała m.in. program „Senior plus”, dzięki któremu w całej Polsce rozbudowywana jest sieć placówek dziennych domów senior plus i klubów senior plus, w których osoby starsze znajdują ofertę edukacyjną, sportową i kulturalną.

- Od 2018 r. rząd rocznie na realizację programu przeznacza 80 mln zł. To o 50 mln więcej niż w 2015 r., na starcie tego programu. Dzięki temu udało się nam już w 2018 r. wybudować 257 nowych domów i klubów senior plus – czyli dwa razy więcej niż w przeciągu pozostałych 3 lat po starcie od 2015 r. W tym roku dojdzie 340 kolejnych placówek, a ok. 440 istniejących otrzyma z tego programu dofinansowanie – poinformowała Bożena Borys-Szopa.

Mówiąc o rządowym programie na rzecz aktywności społecznej osób starszych, tzw. ASOS, umożliwiającym uczestnictwo w różnych zajęciach, minister podała, że w latach 2016-2018 dofinansowano 1,1 tys. projektów. Skorzystało z nich ok. 450 tys. osób. Roczny budżet programu wynosi 40 mln zł.

- Odpowiedzią na wyzwania, jakie stawiają zmiany demograficzne, jest uruchomiony w ub.r. program „Opieka 75 plus”. Dzięki temu seniorzy, głównie z małych gmin, do 60 tys. mieszkańców, mogą skorzystać z usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych – wskazała Bożena Borys-Szopa.

Do tego programu zgłosiło się 427 gmin z usługami dla ok. 3,7 tys. osób w wieku powyżej 75 lat.

500 zł dla osób niesamodzielnych

1 października weszła w życie nowa ustawa wprowadzająca świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych. Jest ono skierowane również do seniorów, do wszystkich niesamodzielnych osób, które do podstawowych czynności życiowych potrzebują pomocy osób trzecich.

Do osób starszych skierowany jest też nowy program „Posiłek w szkole i w domu”.

- Oprócz tego, że obejmuje dzieci i młodzież w szkole, jest również usługą dla seniorów. Zapewnia posiłek osobom starszym, niepełnosprawnym i tym o niskich dochodach. W ramach programu seniorzy, którzy nie są w stanie przygotować sobie obiadu i rzadko opuszczają dom, otrzymują codziennie gorący posiłek do domu. Program jest finansowany z budżetu państwa. Jego roczny koszt to 550 mln zł – wyliczała minister.

Przywołała też uzupełniające świadczenie rodzicielskie „Mama cztery plus”. Od marca tego roku matki co najmniej czworga dzieci mogą otrzymać świadczenie uzupełniające, jeśli nie zdołały wypracować minimalnej emerytury (w niektórych przypadkach świadczenie jest wypłacane także ojcom). Do końca sierpnia świadczenie przyznano 50,2 tys. osobom. W tym roku na jego wypłatę w budżecie państwa zarezerwowano ponad 801 mln zł.

- Bardzo ważnym elementem, zrealizowanym na początku kadencji, było przywrócenie wieku emerytalnego 60 i 65 lat – niezwykle oczekiwana zmiana. Myślę, że dobrze przyjęta przez zwłaszcza tych seniorów, którzy często wiele lat pracowali w trudnych warunkach – zaznaczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Kontynuacja 13 emerytury?

Wspomniała również o waloryzacji emerytur, zwracając uwagę, że od 2016 r. minimalna emerytura wzrosła o jedną czwartą i wynosi dzisiaj 1100 zł brutto, a także tzw. trzynastą emeryturę, którą otrzymało w tym roku 9,8 mln osób. Zapewniła, że są pieniądze na kontynuację tego programu.

Członkini zarządu woj. śląskiego Izabela Domogała podkreśliła podczas konferencji prasowej, że Wojewódzka Konferencja Senioralna stanie się prawdopodobnie wydarzeniem cyklicznym.

- Dzięki takim spotkaniom możemy zbierać pomysły i sugestie środowisk senioralnych, tworzyć nowe rozwiązania – powiedziała.

- Cieszę się, że możemy wraz z samorządem województwa współorganizować I Wojewódzką Konferencję Senioralną. „Srebrny Śląsk” – to dobre hasło, nazwa dla tej inicjatywy. Sprawa robi się coraz ważniejsza i w coraz większym stopniu dotyczy dużej części społeczeństwa, które nam się starzeje. Warto dyskutować, wymieniać dobre praktyki, uczyć się od siebie. To inicjatywa trafiona i potrzebna – powiedział prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewcz.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas