Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Znaczny stopień niepełnosprawności a zasiłek dla bezrobotnych

04.11.2019
Autor: B.

Witam, otrzymałam orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Mam 33 lata. W punkcie 1 wskazania dotyczące zatrudnienia napisano niezdolna do pracy, pkt. 5,6,7 - wymaga. Dodam, że jestem obecnie zarejestrowana w PUP jako osoba bezrobotna i pobieram zasiłek dla bezrobotnych. Co oznacza dla mnie takie orzeczenie? Pkt. 1 niezdolna do pracy - czy to znaczy, że nie mogę podjąć zatrudnienia lub otworzyć działalności gospodarczej? Czy muszę fakt otrzymania stopnia niepełnosprawności zgłosić w PUP i czy nie wykreślą mnie z rejestru bezrobotnych? Pkt. 7 wymaga” - czy mogę się ubiegać o zasiłek pielęgnacyjny lub czy mąż/mama mogą się ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne? Czy przysługuje mi jakaś renta?

Szanowna Pani,

W Polsce każdy może podjąć pracę, o ile lekarz medycyny pracy dopuści Panią na dane stanowisko, biorąc pod uwagę Pani problemy zdrowotne. Sam fakt posiadania orzeczenia o niepełnosprawności nie stanowi podstawy do wykreślenia z rejestru bezrobotnych. Posiadając znaczny stopień niepełnosprawności można się starać o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego - od 1 listopada 2019 r. 215,84 zł, o ile nie pobiera Pani dodatku pielęgnacyjnego.

Po spełnieniu określonych warunków – w szczególności Pani mąż mógłby się starać o świadczenie pielęgnacyjne - 1583 zł.;  jednym z warunków jest rezygnacja przez męża z pracy lub jej nie podejmowanie w celu opieki nad Panią – więcej informacji uzyska Pani w wydziale świadczeń rodzinnych Pani gminy.

Samo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności nie przesądza o prawie do renty dlatego warto udać się do oddziału ZUS-u, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości uzyskania przez Panią renty.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas