Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca emeryta z orzeczeniem o niepełnosprawności

07.11.2019
Autor: A.

Od 1 stycznia 2020 r. będę emerytem z orzeczonym umiarkownym stopniem niepełnosprawności. Mając taki status, czy mogę podjąć pracę na umowę w wymiarze 1/2 etatu? Jakie przywileje będą mnie obowiązywały tj. czy mam prawo do dodatkowego urlopu, jeżeli tak to w jakim wymiarze oraz czy mój czas pracy wynosić będzie 7 godz. dziennie (w zatrudnieniu 1/2 etatu 3,5 godz.). Czy pracę mogę wykonywać przez 2 i 1/2 dnia w tygodniu?

Szanowna Pani,

fakt uzyskania przez Panią prawa do emerytury nie pozbawia Panią uprawnień jakie są przewidziane dla pracownika posiadającego orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w tym prawo do dodatkowego urlopu.

Pracując na pół etatu, może Pani pracować 2 dni po 7 godzin, a trzeciego dnia w tygodniu 3,5 godziny.

Natomiast warto pamiętać, iż zgodnie z przepisem art. 26a ust. 1a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, który dotyczy pracodawców osób z niepełnosprawnościami, a zgodnie z którym - miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia dla pracodawcy nie przysługuje m.in. na pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas