Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bloki bez barier architektonicznych. PFRON uruchamia środki

04.10.2019
Autor: inf. prasowa, fot. pixabay.com
wysoki blok na części rusztowanie na którym widać robotników

Windy dla osób z niepełnosprawnością, specjalne podjazdy, poręcze, bezpieczne dojazdy do budynków – takie udogodnienia będą możliwe do zrealizowania w budynkach mieszkalnych, dzięki środkom przekazanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Od października ruszył kolejny etap rządowego programu Dostępność Plus, którego celem jest eliminowanie barier architektonicznych. Podpisane 4 października porozumienie w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju daje PFRON zielone światło na uruchomienie środków umożliwiających zakup i montaż wind, ale także budowę szybu windowego, bezpiecznych dojść do windy lub do budynku mieszkalnego.

- Osoba niepełnosprawna, która była dotychczas uwięziona w czterech ścianach ze względu na trudności z wydostaniem się np. z bloku, w końcu będzie mogła liczyć na usunięcie barier architektonicznych. To wielki krok w stronę poprawy jakości życia wielu osób, dlatego zachęcamy wszystkie uprawnione podmioty do składania wniosków – mówi Marlena Maląg, prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Nabór wniosków trwa od 1 października do 30 listopada 2019 r. Można je składać do oddziałów terenowych PFRON. Oddziały są odpowiedzialne za podejmowanie decyzji finansowych, zawieranie oraz rozliczanie umów.

Gminy, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz właściciele budynków komunalnych i budynków użyteczności publicznej, będą mogły złożyć wnioski o udzielenie pożyczek – bez wkładu własnego, opłat i prowizji. Będzie to możliwe, ponieważ PFRON pokryje wkład własny.

Dostępność Plus to pierwszy w Europie tak szeroki program zakładający likwidację barier architektonicznych, łatwiejszy dostęp do budynków użyteczności publicznej, szpitali i szkół.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Są przepisy od dawna, które mówią jak ma być przystosowany blok m. do potrzeb ON.
  dr inż.
  04.10.2019, 17:05
  ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 poz. 1186, z późn. zm.), rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2019 poz. 1065), ustawa z dnia 21 marca 1985 o drogach publicznych (Dz. U. z 2018 poz. 2068, z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. z 2016 poz. 124, z późn. zm.). Ale jak zadzwoniłem do szefowej NADZORU BUDOWLANEGO pani mgr inż. M.Gutowska z informacją, że na ul. Pułtuskiej powstało osiedle mieszkaniowe, które nie jest przystosowane, ma bariery to mnie ŚMIECHEM ZABIŁA. Niech pan sobie pisze skargi. Tylko krzywdzi ludzi, takiego bloku nie można dostosować z PFRON , ponieważ ten twierdzi, że powinien być przystosowany już w trakcie projektowania. I odmawia dof. wind, podjazdów.
  odpowiedz na komentarz
 • Nabianie kasy deweloperom i spółdzielnią.
  piko88
  04.10.2019, 14:58
  Kiedy PFRON zrobi coś dla indywidualnej osoby która potrzebuje dofinansowania do samochodu, remontu łazienki - nie jak teraz że rzucą 3tys a remont łazienki 20tys.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas