Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Śląskie: porozumienie dwóch szpitali przyśpieszy operacje chorych na raka

04.10.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
worki do chemioterapii wiszą na stojaku

Centrum Onkologii w Gliwicach i Szpital Miejski w Zabrzu zawarły porozumienie, dzięki któremu pacjenci chorzy na nowotwory zyskają możliwość szybszego leczenia operacyjnego. O szczegółach umowy poinformowała w czwartek, 3 października, zabrzańska placówka.

Zgodnie z zapisami porozumienia Szpital Miejski w Zabrzu i Centrum Onkologii w Gliwicach będą się wspierać w zakresie konsultacji, diagnozy i terapii pacjentów chorujących na nowotwory. Lekarze obu placówek będą się spotykać na konsyliach, podczas których wspólnie zdecydują o przebiegu leczenia chorych.

W zabrzańskim szpitalu odbywać się będą zabiegi operacyjne u chorych, u których wykryto nowotwór sutka, narządu rodnego i przewodu pokarmowego. Z kolei pacjenci, u których w Zabrzu zdiagnozowano chorobę nowotworową, będą kierowani do Centrum Onkologii w Gliwicach na chemioterapię lub radioterapię. Na współpracy obu placówek skorzystają też pracujący w nich lekarze – w planach są szkolenia i kursy poświęcone leczeniu nowotworów sutka i narządów rodnych.

- Dobra współpraca naszej placówki z Centrum Onkologii w Gliwicach trwa od lat, jednak dzięki zawartemu w tych dniach formalnemu porozumieniu weszła na wyższy poziom – ocenił w czwartek prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu dr Mariusz K. Wójtowicz.

- Oba szpitale uzupełniają się w swych kompetencjach. Działające w ramach naszego szpitala Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka specjalizuje się m.in. w operacjach z zakresu ginekologii onkologicznej. Nasi ginekolodzy i chirurdzy mają duże doświadczenie w tej dziedzinie. Z kolei możliwość skorzystania z radioterapii lub chemioterapii w Gliwicach jest dla pacjentów naszego szpitala kluczowe w ich walce z chorobą – dodał.

- O zawarciu porozumienia zdecydowały ograniczone możliwości obsłużenia wszystkich pacjentek z nowotworami piersi i narządu rodnego, zgłaszających się do naszego ośrodka, a jednocześnie dążenie do tego, aby nie wydłużać kolejki oczekujących na leczenie i nie skazywać ich na samodzielne poszukiwanie innego ośrodka. Nie chcemy tracić naszych pacjentów z pola widzenia – powiedział dyrektor Centrum Onkologii w Gliwicach prof. Krzysztof Składowski.

Porozumienie obu placówek wpisuje się w założenia pakietu onkologicznego, zgodnie z którymi pacjent z podejrzeniem choroby nowotworowej powinien zostać jak najszybciej zdiagnozowany. Czas od zebrania się konsylium lekarskiego do rozpoczęcia terapii nie powinien przekroczyć 14 dni.

W Szpitalu Miejskim w Zabrzu w ramach oddziału ginekologiczno-położniczego utworzono pododdział ginekologii onkologicznej i endoskopowego leczenia endometriozy.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas