Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mama może starać się o rentę socjalną dla swojego męża?

08.11.2019
Autor: R.

Mój ojczym ma orzeczenie całkowicie niezdolny do pracy, ma Alzheimera i inne choroby, mama się nim opiekuje, zmienia pampersy, podaje leki itd. Czy mama może się starać dla swego męża o rentę socjalną, pobiera tylko na niego zasiłek pielęgnacyjny i jest na mamy utrzymaniu czyli rencie, którą mama ma 1200 zł.

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 4.1 ustawy o rencie socjalnej - renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

  1. przed ukończeniem 18. roku życia;
  2. w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia;
  3. w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Nie wiem, ile Pani ojczym ma lat i dlaczego nie ma renty wypracowanej, ale można spróbować złożyć wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia uzupełniającego, tzw. 500 + dla osób z niepełnosprawnościami (więcej na stronach ZUS).

Warto także udać się do ośrodka pomocy społecznej, aby pracownicy socjalni sprawdzili możliwość udzielenia pomocy społecznej, w tym zasiłku stałego.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas