Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Realizacja przez przedszkole zaleceń z orzeczenia

30.10.2019
Autor: S.

Mamy 3,5 roczną córkę ze zdiagnozowanymi zaburzeniami rozwoju, autyzm dziecięcy. Wczoraj byliśmy z żoną na spotkaniu w sprawie ustalenia Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego w przedszkolu, które jest placówką publiczną. Okazało się, że spośród wszystkich terapii jakie są zalecane przez zespół orzekający o potrzebie kształcenia specjalnego oraz wczesnym wspomaganiu rozwoju, przedszkole oferuje nam tylko 45 minut tygodniowo spotkań z logopedą oraz 1,5 godziny w tygodniu zajęć z psychologiem, pozostałe terapie z zaleceń zaproponowali, abyśmy zorganizowali sobie na własną rękę ponieważ w przedszkolu nie ma specjalistów. Czy przedszkole nie powinno zapewnić pełnego wsparcia wg zaleceń z orzeczenia? Czy można wymusić inne terapie z zaleceń tj. czy przedszkole powinno zapewnić wsparcie dla podopiecznej, a może lepiej poddać się. Czy powinniśmy rozważyć przeniesienie dziecka do placówki prywatnej.

Szanowny Panie,

Polecam Panu miejsce z informacjami gdzie znajdzie Pan szereg cennych wiadomości. Przede wszystkim placówka edukacyjna ma obowiązek realizować zapisy podstawy programowej oraz zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Niezależnie od tego, czy jest to placówka ogólnodostępna, integracyjna, czy specjalna, publiczna czy niepubliczna –  przepisy obligują ją do realizowania zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenie specjalnego.

Nigdzie w przepisach oświatowych nie ma opisanej możliwości odstąpienia od realizacji zaleceń, zawartych w orzeczeniu.

Okazuje się, że często spotyka się przesuwanie przez placówki oświatowe obowiązków nałożonych na nie przez zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, na rodziców. Dlatego bardzo dużo zależy od Pana uporu w zakresie dochodzenia praw przysługujących Pana dziecku i Panu jako rodzicowi.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas