Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ruszyły wypłaty tzw. 500 plus dla osób z niepełnosprawnością

01.10.2019
Autor: Mateusz Różański
na konferencji przy mikrofonach stoją od lewej minister Borys-Szopa, minister Michałkiewicz, prof. Uścińska i dr Hadzik

- Jesteśmy świadkami wejścia w życie ważnej i przełomowej ustawy skierowanej do 850 tysięcy osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, które do tej pory były osobami zapomnianymi, i o które nikt nie walczył, bo one same walczyć nie potrafiły – mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

1 października odbyła się konferencja prasowa na temat rozpoczęcia wypłacania świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych, które zgodnie z zamysłem rządu ma służyć osobom najbardziej potrzebującym wsparcia. Na ten cel na razie rząd przeznaczył 4,5 miliarda złotych.

- Środki finansowe są zabezpieczone. Ministerstwo finansów podjęło już decyzję o zmianach w planach finansowych – poinformował z kolei pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

Podkreślił, że pierwsze pieniądze na wypłaty nowego świadczenia trafiły do ZUS 1 października o godzinie 9:00.

49 pozytywnych decyzji

- W tej chwili gotowych jest pierwszych 49 decyzji o wypłacie świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – powiedziała na konferencji prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska.

Wskazała, że wraz z wejściem w życie ustawy o świadczeniu uzupełniającym do polskiego prawa trafia nowa kategoria – niesamodzielność.

- Dziś 49 nowych świadczeń będzie przekazanych – mówiła prof. Uścińska.

Poinformowała, że do 1 października 2019 r. do godziny 12.00 zostało złożonych 184 tysiące wniosków, a pozytywnie rozpatrzono 13 tys. wniosków. Prezes ZUS wskazała, że prawie połowa osób, która złożyła wnioski posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji – główny wymóg przy przyznawaniu nowego świadczenia.

- Już 34 tysiące spraw  zostało zakwalifikowanych do lekarzy orzeczników – dla porównania  zazwyczaj rocznie rozpatrywanych na komisjach orzeczniczych jest ok.12 tys spraw – wskazała prof. Gertruda Uścińska

Jej zdaniem wskazuje to na zainteresowanie nowym świadczeniem.

Rolnicy też skorzystają

Wnioski o przyznanie nowego świadczenia trafiają też do KRUS.

- W KRUS złożonych jest w tej chwili 46 tysięcy wniosków, z czego 22 tysiące po wstępnej weryfikacji  będą wypłacone w najbliższym czasie – 7 października będziemy gotowi do wypłaty tego świadczenia – poinformowała prezes KRUS doktor Aleksandra Hadzik.

Zapowiedziała także, że w drugiej połowie października KRUS uruchomi specjalną aplikację do składania wniosków.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Opiekunka
  Opiekunka
  07.10.2019, 16:55
  Proszę znieść kryterium dochodowe tak jak wszystkie dzieci mają , niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji jest dużo wiecej ja muszę się mężem opiekować24/dobę .Mam pytanie dlaczego są segregowani osoby niepełnosprawne?
  odpowiedz na komentarz
 • 500+ ????
  ONKA
  05.10.2019, 18:47
  Powyższa kwota mija się z wieloma przypadkami z prawdą. Nic nie dostanę ale i nie o to chodzi. Rozdaje się te 500stki a jednocześnie podwyższa środki leczenia i utrzymania się na normalnym poziomie szarego "Kowalskiego". To żałosne ale prawdziwe. Aby dostać dofinansowanie do dostosowania łazienki dla osoby z 05R muszę się nieźle nagimnastykować by któryś z lekarzy wypełnił wniosek o stanie zdrowia. Dodam że wymagany jest specjalista a nie rodzinny który zna pacjenta od zawsze. Leczenie??? szkoda słów nie ma tak jak rząd gada. Za to w TV karmią cudami w "Leśnej Górze" …..
  odpowiedz na komentarz
 • 500 ale raczej mniej
  Bożena
  04.10.2019, 14:58
  Nie ujeto w artykule, że niektóre przyznane juz świadczenia wynoszą np okolo zlotowki. Taka wysokosc wynika z tego, ze suma świadczeń nie może przekroczyć 1600 zl.
  odpowiedz na komentarz
 • 500 ale raczej mniej
  Bożena
  04.10.2019, 13:44
  Nie ujeto w artykule, że niektóre przyznane juz świadczenia wynoszą np okolo zlotowki. Taka wysokosc wynika z tego, ze suma świadczeń nie może przekroczyć 1600 zl.
  odpowiedz na komentarz
 • Ewa Pani Bernat
  awe
  03.10.2019, 23:10
  Mój syn 41 letni z upośledzenie umysłowym znacznym od dziecka ,dzisiaj dostał wezwanie na komisje do ZUS . Komisja odbędzie się 8.10.2019 więc na bieżąco będę tutaj informować jak to przebiegło. Byłam przekonana że obejdzie się bez komisji ,ponieważ orzeczenie które syn posiada jest dobitnie napisane że wymaga opieki drugich osób,do żadnej pracy nie nadaje się,upośledzenie w znacznym stopniu ,oraz lekarz wystawił zaświadczenie że choruje na epilepsje .Za kilka dni przekonamy się czy te 500+ otrzymają tak strasznie pokrzywdzone osoby !
  odpowiedz na komentarz
 • Pomoc?
  Załamana
  03.10.2019, 21:30
  Sama jestem os. Niepelnosprawna...ale piszę w imieniu koleżanki która została z niczym. Przez 23 lata otrzymywała rentę ,( ma 2 gr) głównie na epi i kręgosłup. Nigdy nie pracowała bo nawet nie mogła , non stop połamana, lub w szpitalu. A teraz nie ma nic - rente zabrali , rodzice już nie zyja. I co ona ma zrobić, co jej zostało?
  odpowiedz na komentarz
 • 500 plus.
  niepełnosprawny.
  02.10.2019, 13:38
  Dlaczego się mówi że świadczenie to otrzymują osoby niepełnosprawne a takie są tylko na podstawie orzeczeń z Powiatowych i Wojewódzkich Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności.Osoby z tymi orzeczeniami nie mają prawa do tych świadczeń, więc po co się krzyczy że jest to pomoc dla niepełnosprawnych.Jaką wartość mają te orzeczenia,żadną.
  odpowiedz na komentarz
 • zmiana
  sama
  01.10.2019, 18:54
  Dobra zmiana wyrównanie poziomu życia a najsłabszych chorych od urodzenie podzieliły jak można kolejny Rząd zostawił niepełnosprawnych gr 2 umiarkowany którzy nie z lenistwa nie mogli pracować na emeryturę wszystko drożeje jak mamy żyć
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas