Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

XVII edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych przeszła do historii

01.10.2019
Autor: inf. prasowa
teatr z Macedonii na scenie kobieta ubrana w zwiewną suknię i wianek wręcza dziewczynce w czarnym kostiumie i czapce na głowę kwiat z papieru

W dniach od 16 do 20 września 2019 r. realizowana była XVII edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych. W ramach projektu goszczono artystów z 28 zespołów reprezentujących: Gruzję, Litwę, Macedonię, Polskę, Rosję i Ukrainę. Organizatorem wydarzenia był Zespół Placówek Specjalnych w Tczewie.

Prezentacje sceniczne XVII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych odbywały się w dniach 17-19 września 2019 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Podczas wszystkich prezentacji scenicznych swój talent zaprezentowało blisko 300 uczestników z niepełnosprawnością.

Jak zwykle widzowie zobaczyli przedstawienia o bardzo różnej tematyce. Były przedstawienia lekkie, radosne, z piękną kolorową scenografią, ale i przedstawienia o tematyce bardzo poważnej i aktualnej, bardzo minimalistyczne, jeśli chodzi o scenografię, za to niosące silny przekaz emocjonalny.

Uczestnicy przeglądu zakwaterowani byli w Hotelu Gołuń na Kaszubach oraz w Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Tczewie. W czasie wolnym od prezentacji mogli brać udział w przygotowanych warsztatach artystycznych. W tym roku nasi goście uczestniczyli między innymi w zajęciach: „Zamknij teatr w antyramie” – przeniesienie ze sceny za pomocą różnych technik plastycznych i zamknięcie w antyramie emocji i wrażeń doświadczonych w teatrze”, „Zajęcia relaksacyjne – metody radzenia sobie ze stresem scenicznym”, „Muzykoterapia – taniec integracyjny w teatrze”.

Wszystkie przedstawienia oceniało jury w składzie:

  • Jarosław Wojciechowski – teolog i menadżer kultury, dyrektor Centrum Kultury w Gdyni, jeden z założycieli Sceny SAM w Gdyni oraz Gdyńskiej Sceny Kabaretowej,
  • Natalia Kuropatwińska – nauczyciel w Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie, terapeuta, od ponad dekady związana z realizacją Przeglądu Teatrów Wspaniałych,
  • Krystian Nehrebecki – aktor, reżyser teatralny i radiowy producent, twórca wydarzeń artystycznych.

Zgodnie z protokołem, jury wręczyło 9 nagród i 19 wyróżnień. Trzy najważniejsze nagrody trafiły do: 

  • Nagroda specjalna – Plastic Drama Theatre z Kowna za przedstawienie „Wybryk z telefonu komórkowego” – jury doceniło tu niebywałą umiejętność opowiadania o rzeczach ważnych w sposób zabawny i serdecznie żartobliwy. Było to przedstawienie, w którym wystąpiła tylko jedna aktorka – jej doskonała gra ciałem sprawiła, że dziewczyna dostała dodatkowo, jedyną nagrodę indywidualną za kreację autorską.
  • Nagroda jury powędrowała do Grupy Zerniatko z Żytomierza za przedstawienie „Serce” – za perfekcyjną pracę zespołową i zabawę formą.
  • Wielka Nagroda XVII MPTW trafiła do Teatru Recepta ze Stowarzyszenie Ecce Homo za przedstawienie „Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą” – za kompletny spektakl o byciu dla... – z wykorzystaniem wszystkich elementów środków scenicznych.

Tradycyjnie, jak co roku, podczas gali wręczania nagród mieliśmy niewątpliwą przyjemność podziwiać występ najmłodszych artystów z Teatrzyku ze Stumilowego Lasu. 
W ramach projektu, poza prezentacjami, odbyły się także happening, spotkanie dla opiekunów i wychowawców, a także dodatkowe zajęcia rekreacyjne.

Przegląd finansowany był ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Lotto, Starosty Powiatu Tczewskiego oraz Prezydenta Miasta Tczewa.

Portal Niepelnosprawni.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas