Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy cała wspólnota decyduje o zniesieniu barier architektonicznych na części wspólnej budynku?

16.01.2020
Autor: G.

Należę do Wspólnoty (...), w której skład wchodzą 4 budynki. Cała Wspólnota osiedla to jeszcze (...). Czy w sprawach zniesienia barier architektonicznych na częściach wspólnych musi decydować cała Wspólnota, czy wystarczy ta, która obejmuje 4 budynki, a może wystarczy, że zdecydują właściciele danej klatki schodowej? Jestem osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności, poruszam się na wózku, nie mogę wyjechać z klatki, ani wjechać, bo drzwi są bardzo ciężkie. Wystąpiłam do Zarządu Wspólnoty, ale nie otrzymałam żadnej odpowiedzi. Nie mogę wyjść z klatki, ani wejść. Współwłaściciele twierdzą, że musi być amortyzator, bo wtedy one same się zamykają. Zależy jak się je pchnie, nie zawsze się zatrzaskują. Jestem bezsilna wobec 30 właścicieli. Zarządca uważa, że większość właścicieli ma rację. Czuję się dyskryminowana przez właścicieli i Zarządcę. Co mam zrobić. Proszę o powołanie również przepisów.

Szanowna Pani,

o zmianach w bloku – częściach wspólnych – powinni decydować właściciele, którzy mają udział w nieruchomości – są współwłaścicielami. Nie wiem dokładnie, jaki jest u Państwa podział „własnościowy”.

Zgodnie z art. Art. 5. ust.1 pkt 4 ustawy prawo budowlane -

  1. Obiekt budowlany jako całość oraz jego poszczególne części, wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając: (…)

4) niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne, o których mowa w art. 1 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169 oraz z 2018 r. poz. 1217), w tym osoby starsze;

Natomiast zgodnie z ust. 5 ust. 2 w/w ustawy - obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami, o których mowa w ust. 1 pkt 1-7.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas