Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

20 mln zł z funduszy europejskich na inkubatory dostępności

26.09.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
na pierwszym planie kobieta wpatrzona w komórkę w tle niewyraźne osoby siedzące przy stole

- Podpisujemy kolejne umowy na realizację inkubatorów dostępności. Łączna kwota dofinansowania na ten cel to prawie 20 mln zł ze środków unijnych powiedziała w środę, 25 września, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Środki pochodzą z funduszy europejskich z programu Dostępność Plus.

- Program „Dostępność plus” to szereg różnych przedsięwzięć, które mają za zadanie ułatwiać i poprawiać jakość życia osobom borykającym się z różnymi rodzajami niepełnosprawności, seniorom, których będzie coraz więcej, ale i nam samym – powiedziała wiceminister.

Umowy na dofinansowanie podpisało czterech partnerów: spółka DGA Wspieramy Wielkich Jutra, poznańskie Stowarzyszenie na Rzecz Spółdzielni Socjalnych i Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner.

200 innowacji

Dzięki przyznanym środkom do końca roku zaczną działać tzw. inkubatory dostępności. W ramach ich działań zostanie wypracowanych ponad 200 kolejnych innowacyjnych rozwiązań. Łączna kwota dofinansowania przeznaczona na ten cel to prawie 20 mln zł ze środków unijnych.

Inkubatory dostępności to instytucje i organizacje, które będą udzielać pomocy eksperckiej i finansowej w formie grantu do 100 tys. zł osobom indywidualnym, grupom nieformalnym lub innym małym podmiotom, takim jak organizacje pozarządowe. Podmioty te otrzymają dofinansowanie na swoje pomysły, które mają sprawić, aby osoby z niepełnosprawnościami czy osoby starsze jak najlepiej mogły funkcjonować w codziennym życiu i nie były wykluczone z korzystania z usług publicznych. W tworzeniu i realizacji nowatorskich pomysłów mają uczestniczyć ci, którym rozwiązania będą służyć w przyszłości.

- Z naszej strony deklarujemy, że będziemy te innowacje promować, będziemy chcieli o nich mówić po to, żeby po powstaniu nie trafiły na półkę i zostały zapomniane, ale żeby pracowały w świadomości innych osób, żeby pomagały większej liczbie osób – powiedziała wiceminister.

Podczas spotkania zaprezentowano zrealizowane już przez beneficjentów programu wybrane projekty. Wśród nich m.in. wózek inwalidzki, którym można jeździć po górskich szlakach, uniodzież – płaszcz przeciwdeszczowy zaprojektowany dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas