MŚ w szermierce: Biało-Czerwoni z trzema medalami

23.09.2019
Autor: Adrian Lipiński
Adrian Castro w stroju szermierczym podczas walki

Trzy indywidualne medale wywalczyli podczas mistrzostw świata w szermierce na wózkach polscy szermierze. W południowokoreańskim Cheongju polską bronią okazała się szabla. Wicemistrzynią świata została Kinga Dróżdż w kat. A, zaś w kat. B na najniższym stopniu podium stanęli Grzegorz Pluta i Adrian Castro.

Najlepszy indywidualny wynik na mistrzostwach świata osiągnęła Kinga Dróżdż. Polska zawodniczka zaprezentowała się rewelacyjnie w szabli kat. A.  Po udanych eliminacjach 25-letnia Polka była rozstawiona 1/16. W 1/8 pokonała Gvantsę Zadishvili z Gruzji 15:6, a w ćwierćfinale była lepsza od pogromczyni Marty Fidrych – Włoszki Loredany Trigili 15:5.

W półfinale czekała na nią brązowa medalistka igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro – Ukrainka Jewhienija Breus. Nasza zawodniczka zwyciężyła 15:9 i awansowała do finału mistrzostw świata, osiągając swój największy sukces w karierze. Utalentowana Polka niestety w walce o złoto musiała uznać wyższość wicemistrzyni paraolimpijskiej z Rio de Janeiro Jing Bian. Chinka wygrała 15:8. Brąz, obok wspomnianej Ukrainki, wywalczyła druga z reprezentantek Państwa Środka Haiyan Gu.

Dwa medale wśród mężczyzn

Dwóch Polaków w strefie medalowej oglądaliśmy w kat. B szpady mężczyzn. Nasi szermierze to Adrian Castro i Grzegorz Pluta. Obaj panowie zakończyli udział na półfinale i tym samym stanęli obok siebie na najniższym stopniu podium, otrzymując brązowe medale mistrzostw świata.

Obaj panowie mieli „wolny los” w 1/16. Następnie w 1/8 Pluta wygrał z Japończykiem Ryuji Ondą 15:11, a brązowy medalista igrzysk paraolimpijskich Adrian Castro wyeliminował  Francuza Marca Andre Cratere zwyciężając 15:13.

W ćwierćfinale obaj nasi zawodnicy wygrali 15:13, Pluta z Włochem Marco Cimą, a Castro z Grekiem Panagiotisem Triantafyllou – wicemistrzem paraolimpijskim z Rio de Janeiro. Niestety w 1/2 MŚ Yanke Feng okazał się lepszy 15:7 od Grzegorza Pluty, a Aleksander Kurzyn wygrał 15:10 z Castro. W finale Chińczyk przegrał z Rosjaninem 10:15.