Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co oznacza zarzut wadliwości orzeczenia?

25.10.2019
Autor: X.

Pobieram rentę wypadkową (uraz oka) i ponieważ pogorszył mi się wzrok, złożyłem stosowne dokumenty do ZUS. Lekarz orzecznik ZUS utrzymał w mocy decyzję z 83 r. i orzekł, że mam częściową niezdolność do pracy trwale i nadal, zaznaczam, że mam emeryturę łączoną z połową renty wypadkowej. Dostałem pismo z ZUS informujące mnie o zarzucie wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika i że orzeczenie zostanie rozpatrzone przez komisję lekarską ZUS bez mojego udziału. Co to znaczy?

Szanowny Panie,

najprościej rzecz ujmując, system orzekania w ZUS jest dwuinstancyjny: orzeka lekarz orzecznik a następnie ewentualne odwołania rozpatruje komisja lekarska ZUS. Orzeczenia lekarza orzecznika, podobnie jak i komisji lekarskich podlegają kontroli wewnętrznej w ZUS, kontroli pod względem merytorycznym i formalnym. Uznano zatem, że orzeczenie lekarza orzecznika było wadliwe i zostanie zbadane przez komisję lekarską ZUS. Pozostaje więc Panu czekanie na orzeczenie. Po otrzymaniu powinien Pan wnikliwie się z nim zapoznać, na końcu będzie pouczenie gdzie i w jakim terminie kierować ewentualne odwołanie.

Więcej o nadzorze w Rozporządzeniu Ministra Polityki Społecznej z dnia 14 grudnia 2004 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy (Dz.U.04.273.2711):

§ 12. 1. Nadzór nad wykonywaniem orzekania o niezdolności do pracy przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie, w zakresie określonym w ust. 2, Prezes Zakładu wykonuje za pośrednictwem naczelnego lekarza Zakładu.

Nadzór, o którym mowa w ust. 1, obejmuje w szczególności:

kontrolę orzeczeń lekarzy orzeczników i komisji lekarskich pod względem merytorycznym i formalnym

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas