Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

ME w tenisie stołowym: 10 medali Polaków

19.09.2019
Autor: inf. prasowa, fot. Andrzej Ochal
Natalia Partyka siedzi bokiem na wózku Doroty Bucław obie uśmiechnięte pokazują medale

Polacy jak tajfun przeszli 18 września przez halę tenisową rozgrywanych w szwedzkim Helsingborgu mistrzostw Europy w tenisie stołowym osób z niepełnosprawnością. Zdobyli 10 medali, w tym 3 złote. Po tytuły mistrzowskie sięgnęli Dorota Bucław, Natalia Partyka i Patryk Chojnowski. Polska prowadzi w klasyfikacji medalowej.

Złoto i tytuł mistrzowski dla Natalii Partyki (kl. 10, KSI START Szczecin) dla nikogo nie był zaskoczeniem – w końcu to jedna z najlepszych zawodniczek świata, także w sporcie sprawnych. Multimedalistka mistrzostw świata, Europy oraz igrzysk paraolimpijskich bez większych problemów dotarła do finału, w którym pokonała Turczynkę Mervę Demir, potwierdzając tylko swoją mistrzowską klasę.

- Właściwie to mogę powiedzieć, że bardzo się cieszę, że zrobiłam swoje. Jechałam tu po złoty medal, więc fajnie się stało, że cel został zrealizowany. Dzięki temu mam już na 100% zapewniony udział w igrzyskach w Tokio – przyznała Natalia Partyka po odebraniu złotego medalu.

Jednak środowy polski worek z krążkami rozwiązała Dorota Bucław startująca w klasie 1. Zawodniczka, która reprezentuje barwy klubu IKS AWF Warszawa nie dała żadnych szans przeciwniczce z Izraela Chagid Yona Brill, wygrywając 3:0. I to ona pierwsza sięgnęła w środę po złoto.

Koncetracja i taktyka

- Jestem bardzo zadowolona, tym bardziej, że ciągle jeszcze zmagam się z kontuzją. Jest coraz lepiej, ale jeszcze nie w 100%. Mecz finałowy grałam z nadłamaną rakietką, która pękła w trakcie przywiązywania jej do ręki. Zdenerwowałam się, ale próbowałam się opanować i w czasie, gdy przeciwniczka także wiązała rakietkę pomyślałam, jak zmienić taktykę gry – przyznała Bucław po zakończonym meczu. – Zagrałam zupełnie inaczej niż 90% moich gier, co zaskoczyło przeciwniczkę, w ogóle się nie spodziewała takiego stylu gry z mojej strony. Kwestia głowy, koncentracji okazała się bardzo ważnym aspektem w tym ostatnim meczu – dodała.

Tytuł mistrzowski zdobyty na mistrzostwach Europy dla zawodnika oznacza bezpośrednią kwalifikację na igrzyska paraolimpijskie. Zapytana o Mazurek Dąbrowskiego odparła, że to jedna z najniezwyklejszych chwil w życiu sportowca.

- Łza się w oku kręci, kiedy słyszy się Mazurka. To nie do opisania uczucie, włosy się jeżą na głowie – przyznała szczęśliwa Dorota Bucław.

Z tytułem mistrza Europy wyjedzie ze Szwecji także Patryk Chojnowski (kl.10) reprezentujący KSI START Szczecin. Mistrz paraolimpijski z Londynu i brązowy medalista igrzysk w Rio de Janeiro w walce o złoto spotkał się z reprezentantem Czarnogóry Filipem Radoviciem 3:1.

Srebrne medale mistrzostw Europy zdobyli Karolina Pęk (kl. 9, KS BRONOWIANKA Kraków), Dajana Jastrzębska (kl. 8, ZSN START Skierniewice) i Rafał Czuper (kl. 2, PSSON START Białystok). Na trzecim stopniu podium z kolei stanęli: Krzysztof Żyłka (kl. 4, IKS Jezioro Tarnobrzeg), Rafał Lis (kl. 4, Start Szansa Gdańsk), Igor Misztal (kl. 10, ZSR Start Zielona Góra) i Piotr Grudzień (kl. 8, także ZSR Start Zielona Góra).

Polska prowadzi

Po środzie Polska prowadzi w klasyfikacji medalowej. Z fantastycznego startu polskich zawodników zadowolony był trener kadry Polski osób z niepełnosprawnością w tenisie stołowym Andrzej Ochal.

- Od 19 września rozpoczynamy zmagania w turnieju drużynowym. Startować będzie 12 naszych drużyn. Staramy się, ale apetyt wzrasta w miarę jedzenia i walczymy o kolejne medale – przyznał Andrzej Ochal.

Podczas mistrzostw Europy w Szwecji Polskę reprezentuje 26 zawodników i zawodniczek. Na najważniejszą imprezę sezonu na niespełna rok przed igrzyskami paraolimpijskimi w Tokio do Helsingborgu przyjechali reprezentanci 31 krajów.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas