Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Hiszpania: królewski szwagier z więzienia do wolontariatu na rzecz osób z niepełnosprawnością

19.09.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
krata rzuca cień na ziemię wszystko w kolorach czarno szarych

Szwagier króla Hiszpanii Filipa VI Inaki Urdangarin, odbywający od 2018 roku karę więzienia za malwersacje, będzie mógł wychodzić dwa razy w tygodniu na wolność, aby pracować jako wolontariusz z osobami z niepełnosprawnością.

Zgodnie z opublikowaną we wtorek, 17 września, decyzją sądu Kastylii i Leonu Urdangarin będzie świadczył „bezinteresowną pomoc osobom niepełnosprawnym”. Nowa aktywność osadzonego członka rodziny królewskiej, ma zdaniem sądu, „służyć jego socjalizacji wynikającej z osamotnienia”.

Mąż siostry Filipa VI ma pomagać w jednym z centrów zajmujących się osobami z niepełnosprawnością.

- Potrzebują one tam m.in. wsparcia w codziennych zajęciach, takich jak spacer, ćwiczenia czy pływanie – wyjaśnił sąd.

Możliwość wychodzenia na wolność Urdangarina negatywnie oceniały dotychczas władze prokuratury generalnej Hiszpanii, a także krajowej dyrekcji więziennictwa. 51-letni szwagier króla w tym roku bezskutecznie kierował do obu tych instytucji wnioski o możliwość wykonywania wolontariatu dla jednej z madryckich fundacji.

Mąż infantki Cristiny trafił do więzienia Brieva w prowincji Avila w czerwcu 2018 roku po skazaniu go na blisko sześć lat więzienia, m.in. za nielegalne zainkasowanie 6 mln euro przeznaczonych na inwestycje publiczne.

Wprawdzie już w 2006 roku pojawiły się pierwsze pogłoski o malwersacjach finansowych Urdangarina, ale na ławie oskarżonych wraz z żoną i innymi 15 osobami zasiadł dopiero w 2016 roku.

W trakcie śledztwa potwierdzono, że w latach 2004-2006 Urdangarin firmował swoim nazwiskiem przestępczą działalność organizacji non profit, Instytutu Noos, powołanego do propagowania sportu i kultury fizycznej. Większość środków trafiała jednak na inne cele, m.in. prywatne konta Urdangarina w rajach podatkowych.

Wraz z toczącym się śledztwem mąż Cristiny stał się jednym z głównych bohaterów pierwszych stron gazet, a na światło dzienne wyszło wiele szczegółów oszustw i schemat machinacji z jego udziałem. Afera przyspieszyła abdykację ówczesnego monarchy Juana Carlosa w 2014 roku i objęcie tronu przez jego syna Filipa VI.

Inaki Urdangarin jest byłym kapitanem reprezentacji Hiszpanii w piłce ręcznej. Z ekipą tą zdobył dwukrotnie, w 1996 i 2000 roku, brązowy medal na letnich igrzyskach olimpijskich.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Kara
    Dynia
    20.09.2019, 09:34
    Praca z niepełnosprawnymi jako kara - no comment. To tak jak moja babcia mówiła gdy coś nabroiłam: za karę pójdziesz do kościoła na różaniec. Obie tzeczy absolutnie nie powinny być zadawane "za karę".
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas