Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Szczepionka przeciw grypie dostępna już na polskim rynku

19.09.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
ręka w rękawiczkach gumowych wbija strzykawkę  w nagie ramię człowieka

Pierwsza partia szczepionek przeciw grypie na sezon 2019/2020 dostępna jest już na polskim rynku - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny.

Jak wyjaśnia kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w NIZP-PZH prof. Lidia Brydak, szczepienie pozwala zapobiegać zachorowaniu i groźnym w skutkach powikłaniom grypy.

- Dlatego fakt, że zwłaszcza osoby z grupy podwyższonego ryzyka mają możliwość przeprowadzenia szczepienia, jak tylko szczepionka jest dostępna w aptekach – pomimo pierwotnej groźby opóźnień – jest bardzo istotna – podkreśliła ekspertka.

Ryzyko opóźnień pojawiło się w tym sezonie, ponieważ Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) z blisko miesięcznym poślizgiem wydała rekomendacje dotyczące szczepów, które wchodzą w jej skład, przy niezmiennym okresie jej produkcji wynoszącym około 6 miesięcy.

Dostępność na rynku pierwszej partii wakcyny jest szczególnie istotna z epidemiologicznego punktu widzenia. Chodzi o to, by pacjenci mogli skorzystać ze szczepień jak najwcześniej, choć – jak podkreśla ekspertka – warto szczepić się nawet w grudniu, styczniu czy w marcu, gdy w populacji krąży wirus grypy.

Ekspertka dodaje, że dzięki szczepieniu nie zakażamy się, unikamy też ryzyka hospitalizacji i powikłań pogrypowych, które „niejednokrotnie prowadzą do tego, że człowiek czynny zawodowo przechodzi na rentę albo ma grupę inwalidzką”.

- Skutki powikłań pogrypowych należy rozpatrywać nie tylko w aspekcie zaostrzenia choroby, ale także powstania innego schorzenia związanego z jej powikłaniami, a nawet, w najgorszym wypadku, zgonu – zaznaczyła prof. Brydak.

Według danych NIZP-PZH do 15 września 2019 roku liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w sezonie 2018/2019 wyniosła ponad 4,5 mln osób. Nieznacznie ponad 17 tys. osób trafiło do szpitala, a liczba zgonów z powodu powikłań grypy wyniosła 150, czyli trzykrotnie więcej niż sezon wcześniej. Pacjent może zaszczepić się przeciw grypie w każdej przychodni, po uprzedniej wizycie u lekarza rodzinnego, który po stwierdzeniu, że nie ma żadnych przeciwskazań wypisuje na nią receptę.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Po każdym szczepieniu może być NOP.
    Ink
    20.09.2019, 12:06
    A o powikłania poszczepiennych to nic nie będzie? Po szczepionce na grypę to najbardziej "popularny" wśród powikłań ciężkich jest zespół guillain-barre, i nie dzieje się to niestety zadko. No i taki zespół guillain-barre to paraliż itd, i też przecież niepełnosprawność
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas