Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

6 medali Polaków na MŚ w parakolarstwie

16.09.2019
Autor: Adrian Lipiński, fot. PKPar
trzy osoby na wózkach renata kałuża po lewej stronie zawodniczki trzymają się za ręce podniesone w górze

Bardzo dobre wiadomości dotarły w weekend z holenderskiego Emmen. Startujący tam na mistrzostwach świata Polacy wywalczyli kolejne medale! Ostatecznie nasza kadra wraca z holenderskich zawodów z sześcioma krążkami!

W piątek, 13 września, trzeci krążek do polskiego dorobku w Holandii dorzuciła Renata Kałuża. Polka powróciła w pięknym stylu po przerwie macierzyńskiej. W indywidualnej jeździe na czas na dystansie 20,8 km w klasie niepełnosprawności H3 „wykręciła” drugą lokatę. Polka potrzebowała 35.13,68 min. Do Amerykanki Alicii Dany straciła 33,15 s.

Podium uzupełniła Słowaczka Anna Oroszowa (+57,70 s). Wystartowało dziesięć pań. W „czasówce” mężczyzn Polacy - Rafał Wilk i Krystian Giera w klasie niepełnosprawności H4 skończyli zmagania na odpowiednio czwartej i piątej pozycji. Rafał Szumiec i Mateusz Witkowski reprezentowali nas w klasie H3, pierwszy zajął 19. lokatę, a drugi skończył rywalizację jako 24. W H2 jedenasty był Piotr Kacalski, a ostatnie trzynaste miejsce zajął Michał Żyliński. Siódmy w stawce dziewięciu kolarzy w klasie H1 był Rafał Mikołajczyk.

Tandemy z medalami!

Ostatnie dwa dni mistrzostw świata przyniosły rywalizację w wyścigach ze startu wspólnego. W zmaganiach mężczyzn w tandemach B do pokonania była trasa licząca 103,6 km. Rywalizacja była emocjonująca, w tym samym czasie finiszowało pięć par. Po złoty medal sięgnęli Tristan Bangma i Patrick Bos, a po srebrny Adolfo Bellido Gierrero i Noel Martin Infante. Tuż za Holendrami i Hiszpanami sklasyfikowano Marcina Polaka i Michała Ładosza. Tym samym nasz tandem cieszył się na tych mistrzostwach świata ponownie z brązowego medalu.

Na jedenastej lokacie finiszowali Przemysław Wegner i Artur Korc, a na czternastej Adam Brzozowski i Tomasz Bala. Wśród pań o zwycięstwo walkę stoczyły Emma Foy i Hannah van Kampen z Nowej Zelandii oraz Katie-George Dunlevy i Eve McCrystal z Irlandii. Ostatecznie złoto trafiło w ręce tych pierwszych. Za nimi cztery tandemy wkroczyły w tym samym czasie, brąz jednak przypadł Polkom. Z medalu cieszyły się Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław. Siódma lokata przypadła Iwonie Podkościelnej i Agnieszce Sikorze. Jedenaste miejsce zajęły Karolina Rzepa oraz Edyta Jasińska.

Harkowska tuż za podium

W sobotę, 14 września, startowała również Anna Harkowska. Po drugiej lokacie w jeździe na czas C5, Polka w wyścigu ze startu wspólnego zakończyła rywalizację. Dwanaście zawodniczek rywalizowało na trasie liczącej 66,6 km. Polka liczyła się w walce o medale, jednak ostatecznie zakończyło się na pechowej czwartej lokacie. Triumfowała gwiazda kolarstwa Sarah Storey. Brytyjka o setną sekundy pokonała Kerstin Brachtendorf z Niemiec oraz Samanthę Bosco ze Stanów Zjednoczonych. Harkowska linię mety przekroczyła o cztery setne później od Storey.

Kałuża z drugim medalem, panowie bez medali

Udanie mistrzostwa wspominać będzie Renata Kałuża. Polka dorzuciła do srebra w „czasówce”  brąz w wyścigu ze startu wspólnego. W nim do pokonania było 51,8 km. Triumfowała Annika Zeyen z Niemiec, a druga była Alicia Dana ze Stanów Zjednocznych. Polka, tak jak Słowaczka Anna Oroszowa, minęła linię mety w czasie 1.37,43, jednak to Kałuża cieszyła się z brązu, a Słowaczka była czwarta.

W rywalizacji mężczyzn na szóstej lokacie w H4 przyjechał Rafał Wilk, a na jedenastej Krystian Giera. Dziewiąte miejsce wywalczył w H3 Rafał Szumiec, a trzynaste Mateusz Witkowski. W H2 dwunasty finiszował Piotr Kacalski, a trzynasty Michał Żyliński. Jako ósmy przyjechał w H1 Rafał Mikołajczyk.

W tabeli medalowej triumfowała Australia z piętnastoma medalami w tym dziewięcioma złotymi (9-1-5), przed Niemcami (8-8-3) oraz Włochami (8-3-2). Polska zajęła piętnastą lokatę (0-2-4). Medale zdobywało dwadzieścia pięć państw.

Medale Polaków na MŚ w kolarstwie szosowym:

Srebro:

  • Anna Harkowska – C5 – jazda indywidualna na czas
  • Renata Kałuża – H3 – jazda indywidualna na czas

Brąz:

  • Marcin Polak i Michał Ładosz – tandem B - jazda indywidualna na czas
  • Marcin Polak i Michał Ładosz – tandem B - wyścig ze startu wspólnego
  • Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław  – tandem B - wyścig ze startu wspólnego
  • Renata Kałuża – H3 – wyścig ze startu wspólnego

Kategorie niepełnosprawności w kolarstwie szosowym

Kolarstwo szosowe na igrzyskach paraolimpijskich uprawiają osoby z czterema rodzajami niepełnosprawności:

  • Kat. H oznacza rywalizację w handbike'ach, czyli tzw. kolarstwie ręcznym. Osoby jeżdżące na handbike’ach dzielą się na pięć grup: H1, H2, H3, H4 i H5. Do grupy H1 i H2 należą osoby z porażeniem czterokończynowym (tetraplegią), grupa H3 to uszkodzenia kręgosłupa na poziomie piersiowym, grupa H4 – uszkodzenia na poziomie lędźwiowym, a w grupie H5 są zazwyczaj osoby ze zdrowym kręgosłupem, ale po amputacjach nóg. W pozycji leżącej ścigają się osoby z grup H1-4, a osoby z grupy H5 jeżdżą w pozycji klęczącej.
  • Kat. T skupia kolarzy z niepełnosprawnością motoryczną, jeżdżących na tricyklach.
  • Kat. B to osoby niewidome i niedowidzące, które startują na tandemach razem z pilotami.
  • Kat. C przeznaczona jest dla zawodników z niepełnosprawnością ruchową, od C1 (najpoważniejszej) do C5 (najlżejszej). Do rywalizacji zawodnicy używają standardowych rowerów kolarskich.


 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas