Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

13.09.2019
Autor: redakcja, fot. Mateusz Różański (1), Piotr Stanisławski (2), pixabay.com (3), sxc.hu (4)
cztery zdjęcia: młoda kobieta z niepełnosprawnowścią i asystentka, budynek Sejmu, samochód techniczny na lotnisku, napis po angielsku na transparencie, który można przetłumaczyć:Marihuana jest lekiem

„Nasi kandydaci do Sejmu i Senatu”. Zapraszamy do prezentacji na portalu!; Norweski sposób na niezależne życie? Asystenci i sprzęt za darmo; Medyczne konopie wciąż w sferze marzeń; Zarejestruj się na I Zjazd Kobiet z Niepełnosprawnościami; Zarobki bez ograniczeń? Koalicja Obywatelska zapowiada koniec tzw. pułapki rentowej; Od września niższe limity dorobienia do renty. Więcej informacji znajdziesz w podsumowaniu drugiego tygodnia września na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Norweski sposób na niezależne życie? Asystenci i sprzęt za darmo

Norwegia od lat stawia na wspieranie niezależnego życia osób z niepełnosprawnością. O tym, jak wygląda m.in. system usług asystenckich w tym kraju mówi w wywiadzie Marianne Knudsen, studentka i działaczka społeczna z organizacji ULOBA. 

Medyczne konopie wciąż w sferze marzeń

„Realny dostęp polskich pacjentów do preparatów z konopi jest nadal znikomy” – mówi w rozmowie z naszym portalem dr Marek Bachański, specjalista pediatrii i neurologii dziecięcej.

Najważniejsze wydarzenia

Nic o nas bez nas! Zarejestruj się na I Zjazd Kobiet z Niepełnosprawnościami i ich sojuszników

Już 21 września odbędzie się pierwsze takie wydarzenie w Polsce. Kobiety z niepełnosprawnościami i ich sojuszniczki oraz sojusznicy spotkają się, by wspólnie zastanowić się nad działaniami, zmierzającymi do wprowadzenia w życie zaleceń Komitetu ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami, w szczególności w zakresie praw kobiet z niepełnosprawnościami. 

HFPC pyta MEN o sytuację uczniów z niepełnosprawnościami

Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) zwróciła się do Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) w sprawie problemu z dostępem do edukacji uczniów z niepełnosprawnościami. Opublikowany przez Najwyższą Izbę Kontroli w 2018 r. raport wskazał, że nadal obecne są znaczące deficyty w zakresie zapewniania adekwatnego wsparcia tej grupie uczniów. HFPC zwróciła się do ministra z pytaniem o to, jakie działania zostały podjęte w celu poprawy poziomu dostosowania systemu edukacji dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Praca

Zarobki bez ograniczeń? Koalicja Obywatelska zapowiada koniec tzw. pułapki rentowej

Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska (PO-KO) złożył w Sejmie projekt ustawy dotyczący zniesienia „pułapki rentowej”. Zgodnie z jego założeniami, pracujący renciści nie musieliby się obawiać zwracania świadczeń do ZUS czy KRUS. 

Od września niższe limity dorobienia do renty

Od 1 września 2019 r. obniżył się limit, do którego może dorobić rencista bez ryzyka zawieszenia lub zmniejszenia świadczenia.

Nasze działania

„Nasi kandydaci do Sejmu i Senatu”. Zapraszamy do prezentacji na portalu!

Już 13 października br. odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Portal Niepelnosprawni.pl zaprasza kandydujące osoby z niepełnosprawnością do prezentacji swoich programów wyborczych! 

Weź udział w V Kongresie Osób z Niepełnosprawnościami!

V Kongres Osób z Niepełnosprawnościami odbędzie się pod hasłem „Aktywni Obywatele i Obywatelki” 10 października. Trwa rejestracja na to wydarzenie, które odbędzie się w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Fundacji Nowe Horyzonty przy ul. Bobrowieckiej w Warszawie.

Kultura

Motyle 2019 w Koszalinie już rozdane

W piątek, 6 września, poznaliśmy werdykt jury, jury młodzieżowego i wybór publiczności 16. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja.

Sport

Sportowcy z zespołem Downa reprezentują Polskę na pływackich mistrzostwach Europy

W dniach 15-22 września we włoskiej Olbii odbędą się Mistrzostwa Europy w pływaniu osób z zespołem Downa. W wydarzeniu weźmie udział 123 zawodników z 17 krajów, w tym sześciu z Polski, którzy rywalizować będą na dystansach 50, 100 i 200 m we wszystkich stylach. Polacy wezmą też udział w sztafetach mężczyzn 4x50 m w stylach dowolnym i zmiennym. 

MŚ w pływaniu: Jabłońska ze złotem, Golus z brązem

Od 9 września w Londynie rozgrywane są pływackie mistrzostwa świata. Biało-czerwoni w środę, 11 września, wywalczyli dwa medale. Po złoto sięgnęła na dystansie 400 metrów stylem dowolnym w klasie niepełnosprawności S10 Oliwia Jabłońska, zaś z brązu na 100 m stylem motylkowym S8 cieszył się Michał Golus.

Relacje

Pierwsze zwycięstwo Polaków w Amp Futbol Cup

Reprezentacja Polski przy pełnych trybunach wygrała w rozgrywanym w Warszawie Amp Futbol Cup! W finale ósmej edycji tych zawodów biało-czerwoni pokonali faworyzowaną Rosję i po raz pierwszy w historii triumfowali w tej prestiżowej imprezie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas