Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

27 wydarzeń podczas płockiego Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych

12.09.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
pusta sala kinowa z niebieskimi krzesłami w półmroku

Od 21 do 28 września w Płocku (Mazowieckie) odbędzie się 9. Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych. To jedyna tego typu impreza w Europie. Podczas jej tegorocznej edycji zaplanowano 27 wydarzeń, w tym seanse filmowe i spektakle teatralne z audiodeskrypcją oraz koncerty muzyczne.

W trakcie 9. Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych odbywać się będą również spotkania z reżyserami, aktorami i filmoznawcami, w tym dyskusje i wykłady.

Organizatorem festiwalu jest płockie Stowarzyszenie „De Facto”, które prowadzi m.in. internetowy klub filmowy osób niewidomych, internetowy serwis edukacyjny dla uczniów niewidomych i kiosk z audioprasą.

Prezes „De Facto” Renata Nych, przedstawiając na poniedziałkowej konferencji prasowej program tegorocznej odsłony Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, podkreśliła, iż „jest to impreza jedyna w Polsce i jedyna w Europie”.

- To tygodniowy festiwal, który wyróżnia to, że wszystkie wydarzenia kulturalne są dostosowane do potrzeb osób niewidomych – dodała.

Jak zaznaczyła, głównym celem Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych „jest usuwanie barier w dostępnie do kultury, przede wszystkim uświadamianie, że osoby niewidome chcą być aktywnymi odbiorcami kultury”.

- Najważniejszy jest dla nas widz, niewidomy odbiorca sztuki, który, co już doskonale wiemy, w sposób bardzo niepowtarzalny i bardzo emocjonalny odbiera sztukę. O tym mówią nam twórcy po spotkaniach z naszą festiwalową publicznością – wspomniała Renata Nych.

Cichy bohater

Zwróciła przy tym uwagę, że „cichym uczestnikiem, można powiedzieć bohaterem” Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych jest audiodeskrypcja.

- To właśnie dzięki niej osoby niewidome mogą oglądać filmy. To dzięki niej możemy przetwarzać obraz na słowa i osoba niewidoma w pełni ten obraz może odebrać – podkreśliła.

Audiodeskrypcja to skrypt czytany przez lektora symultanicznie wraz z projekcją filmu lub sztuki teatralnej, który przedstawia osobom niewidomym szczegóły przebiegu akcji, np.: język ciała i wyraz twarzy postaci, a także scenerię albo opis kostiumów aktorów.

W ramach 9. Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych odbędzie się m.in. 14 seansów filmowych z audiodeskrypcją, a wśród prezentowanych tam obrazów znajdzie się sześć polskich produkcji, w tym np. przedpremierowo „Boże ciało” w reżyserii Jana Komasy. Oprócz spotkań publiczności z reżyserami i aktorami odbędą się też wykłady filmoznawcze, np. na temat dubbingu w filmie, który poprowadzi Piotr Bartuszek.

W programie festiwalu zaplanowano również spektakle teatralne z audiodeskrypcją: „M. Zimińska” - na podstawie sztuki Leny Szatkowskiej i Marty Kunavar o urodzonej w Płocku Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej, aktorce, piosenkarce i dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz „Związek otwarty” na podstawie sztuki laureata literackiej nagrody Nobla Dario Fo i jego żony Franki Rame.

Spotkania z pisarzami i koncerty

Podczas festiwalu odbędą się spotkania z pisarzami Ewą Winnicką i Cezarym Łazarewiczem, autorami książki „1968. Czasy nadchodzą nowe” oraz koncerty Renaty Przemyk i Roberta Kasprzyckiego.

Poszczególne wydarzenia 9. Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych odbywać się będą w różnych miejscach Płocka, w tym w Novym Kinie Przedwiośnie, Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki, Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego, a także w Muzeum Żydów Mazowieckich, Książnicy Płockiej i Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia”.

Stowarzyszenie "De Facto" istnieje od 2006 r. Jak podkreśla, Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych „od kilku lat jest jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce, wspieranym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, prezydenta Płocka oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych”, który objął tegoroczną edycję wydarzenia swym honorowym patronatem.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas