Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy przysługuje mi prawo do emerytury po ojcu?

29.10.2019
Autor: A.

Posiadam ustalony stopień niepełnosprawności i orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Mam 53 lata. Czy przysługuje mi prawo do emerytury po ojcu, który pobiera uposażenie z prokuratury?

Szanowna Pani,

Kwestie uposażenia emerytalnego prokuratorów regulują przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Z uwagi na powyższe wszelkie zapytania dotyczące świadczeń w tym zakresie zalecam wyjaśniać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Poniżej podane są możliwe formy kontaktu. 

Starając się odpowiedzieć jednocześnie na Pani zapytanie, podejrzewam że być może mogłaby Pani przysługiwać renta rodzinna po śmierci ojca. Do renty rodzinnej mają bowiem prawo członkowie rodziny osoby, która w chwili śmierci:

  1. miała ustalone prawo do emerytury, w tym emerytury pomostowej, albo spełniała warunki do jej uzyskania; 
  2. miała ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, albo spełniała warunki do jej uzyskania;
  3. pobierała zasiłek przedemerytalny;
  4. pobierała świadczenie przedemerytalne;
  5. pobierała nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Uprawnionym do renty rodzinnej są m.in. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione:

  1. do ukończenia 16 lat;
  2. jeśli się uczą – do ukończenia 25 lat (jeżeli dziecko ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłużamy do zakończenia tego roku studiów);
  3. bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat.

Więcej w temacie renty rodzinnej znajdzie Pani na stronie ZUS.

O rencie rodzinnej na portalu Niepelnosprawni.pl.

W sprawie renty rodzinnej zalecam kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić za pośrednictwem formularza kontaktowego. Formularz kontaktowy zapytania ogólnego (w przeciwieństwie do poczty elektronicznej e-mail) gwarantuje bezpieczeństwo przekazywanych informacji, dlatego można zawrzeć w nim informacje osobiste dotyczące zgłaszanej sprawy przez klienta Zakładu.

Istnieje możliwość skorzystania także z innej formy kontaktu z ZUS.    

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas