Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

O co zapyta dyspozytor medyczny?

11.09.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
komputer stoi na biurku leży klawiatura i mysz obok stoi telefon stacjonarny

Ministerstwo Zdrowia opracowało algorytm zbierania wywiadu przez dyspozytora medycznego. Obejmuje on m.in. zbiory pytań, jakie będą kierowane do osoby dokonującej zgłoszenia w określonych przypadkach.

Obwieszczenie dotyczące algorytmu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia. Konieczność stworzenia takiej regulacji prawnej, jak informowało w przeszłości ministerstwo, wynika z faktu, że funkcjonujące dotąd algorytmy, opracowywane przez różne środowiska, nie miały całkowicie jednolitego charakteru.

Regulacja, jak akcentowała kilka miesięcy temu wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, informując o trwających wówczas pracach, wynika z troski o to, by zespoły ratownictwa medycznego były wykorzystywane tam, gdzie powinny, czyli w stanach zagrożenia życia.

- Wierzymy, że ujednolicony sposób zbierania wywiadu o miejscu zdarzenia, o osobie poszkodowanej, spowoduje, że zespoły będą dysponowane zgodnie z potrzebami – przekonywała.

Obwieszczenie zawiera procedurę ogólną dotyczącą m.in. przedstawienia się dyspozytora, określenia adresu zdarzenia, potwierdzenia numeru telefonu osoby dzwoniącej i ustalenia, co się stało.

W obwieszczeniu znalazły się ponadto pytania i wskazówki dla dyspozytora dotyczące określonych przypadków np. alergii, bólu brzucha, bólu w klatce piersiowej, bólu kręgosłupa i pleców, ciąży, porodu i poronienia, drgawek, duszności, krwotoku i krwawienia, utraty przytomności, oparzenia, wyziębienia, paraliżu i bełkotliwej mowy, porażenia prądem lub piorunem, problemów kardiologicznych, wysokiego ciśnienia tętniczego, tonięcia, wypadków komunikacyjnych, zachłyśnięcia, zatrucia, zasłabnięcia czy wypadku nurkowego.

Obwieszczenie zawiera także część dotyczącą odmowy przyjęcia zgłoszenia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas