Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mogę uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?

16.09.2019
Autor: D.

Dzień dobry. Mam cukrzycę typu 2, od 10 lat, obecnie leżę w szpitalu z poziomem cukru ponad 300. Od kilku lat leczę się na depresję. Od 20 lat leczę się na nadciśnienie. Czy mam szansę uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności? Czy Państwo prowadzą konsultacje/doradztwo w tych sprawach?

Szanowny Panie,

Niestety nie możemy odpowiedzieć wprost na pytanie. Bowiem niepełnosprawność, zgodnie z kryterium ustawowym, to niemożność efektywnego pełnienia ról społecznych tj. wypełniania zobowiązania wynikającego z zajmowanej pozycji społecznej przy korzystaniu przez osobę z przysługujących jej przywilejów i praw według bardziej lub mniej określonego wzoru, a więc niemożność bądź trudności w codziennej aktywności i uczestnictwie wynikające z naruszenia sprawności organizmu. Zgodnie z obowiązującym prawem ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. Wystąpienie tylko jednego z elementów np. naruszenia sprawności organizmu (tj. chorobą) nie musi zatem oznaczać, że mamy do czynienia z niepełnosprawnością. Dlatego m.in. w  obowiązującym  systemie nie ma ustalonego wprost katalogu schorzeń, które uprawniają do uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Można uzyskać jeden z trzech stopni niepełnosprawności:
  • znaczny
  • umiarkowany
  • lekki

Stopień niepełnosprawności może  być orzeczony na czas określony lub na stałe. Decyduje ocena możliwości poprawy funkcjonowania osoby zainteresowanej.
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydaje się osobie, która ukończyła 16 rok życia.

W opisanej sytuacji proponujemy złożenie wniosku  o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności do miejskiego/powiatowego zespołu orzekania o niepełnosprawności w miejscu zamieszkania.

Więcej informacji dotyczących uzyskania orzeczenia.

 

Z poważaniem,

 Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas