Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W Biurze Rzecznika Praw Pacjenta powstał zespół ws. dyskryminacji osób otyłych

09.09.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
znak drogowy stop na czerwonym tle biały napis stop

W Biurze Rzecznika Praw Pacjenta odbyło się w czwartek, 5 września, pierwsze posiedzenie Zespołu ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Osób Chorych na Otyłość – podało w piątek, 6 września, biuro rzecznika.

Celem Zespołu – jak przekazano - jest opracowanie dobrych praktyk postępowania dla personelu podmiotów wykonujących działalność leczniczą w zakresie promowania wiedzy o prawach pacjentów chorujących na otyłość, a w szczególności zapobiegania przejawom dyskryminacji ze względu na wygląd zewnętrzny czy styl życia.

W skład Zespołu weszli przedstawiciele Biura Rzecznika Praw Pacjenta, organizacji pacjentów, lekarze, przedstawiciele samorządu pielęgniarek i fizjoterapeutów.

Podczas pracy Zespołu przewidziano możliwość zgłaszania problemów, spostrzeżeń i uwag odnośnie tworzonego dokumentu. Wszelkie uwagi dotyczące materii prac Zespołu można przesyłać na adres: strategia@rpp.gov.pl.

Dane mówią, że otyłość występuje już u 25,2 proc. Polaków, a według prognoz w 2025 r. otyłych będzie w naszym kraju 30 proc. mężczyzn i 26 proc. kobiet. Zdaniem specjalistów otyłość i nadwaga powodują około 300 różnego rodzaju powikłań. Najpoważniejsze z nich to nadciśnienie tętnicze krwi, miażdżyca grożąca zawałami serca i udarem mózgu, częstsze nowotwory, cukrzyca typu 2, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, bezdech w czasie snu i zwyrodnienia stawów oraz zaburzenia płodności.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas