Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Szumowski: każdego roku wydajemy na ochronę zdrowia więcej

06.09.2019
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP), fot. Flickr / KPRM
Łukasz Szumowski stoi przy mównicy

Każdego roku wydajemy na ochronę zdrowia więcej, niż przewiduje ustawa dotycząca poziomu nakładów – w tym roku jest to 102 mld, choć planowano ok. 98 mld; w przyszłym roku ma być 107 mld, a myślę, że osiągniemy 112 mld – powiedział w piątek, 6 września 2019 r., minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia był pytany w Polskim Radiu 24 o planowane w przyszłorocznym budżecie wydatki na zdrowie.

- Mamy uchwaloną ustawę 6 proc., która jest podjęciem rękawicy najważniejszego i największego wyzwania w polskim systemie ochrony zdrowia przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy. Dzięki tej ustawie wiemy, że do 2024 r. mamy osiągnąć 160 mld zł, to jest o 60 mld więcej niż w tym roku – powiedział minister. – Ścieżka dojścia jest przez nas regularnie przekraczana. Każdego roku wydajemy więcej, niż zakłada ustawa. To pokazuje, że jesteśmy wiarygodni nie tylko w tym, co obiecujemy i w tym, co uchwalamy jako obowiązujące prawo, ale tak naprawdę wykraczamy poza te minimalne ustalenia – dodał.

Inwestowanie w kadry

Minister Szumowski wskazał, że w tym roku miało być ok. 98 mld zł, a mamy już 102.

- W przyszłym roku – w tym zrównoważonym budżecie, co jest niezwykłe, to ewenement w historii Polski – mamy 107 mld założenia. Natomiast ja jestem przekonany, że tak jak w tym roku założone było 98, a mamy 102; to w przyszłym roku, jeśli zakładamy 107 mld, myślę, że osiągniemy ok. 112 – stwierdził.

Minister wskazał, że „obecna kadencja była pod znakiem inwestowania w ludzi, w kadry”, bo – jak wyjaśniał – była to jedna z najistotniejszych potrzeb, „na już, na teraz”.

- W przyszłym roku, (...) myślę, że będzie więcej możliwości – dzięki tym zwiększającym się nakładom – kontynuowania m.in. inwestycji w kadry, bo nie wszystkie grupy mają na tyle poprawioną sytuację pracy i płacy, żeby to gwarantowało ich obecność i zwiększanie się w Polsce, ale także na inwestycje, nowe leki, nowe terapie, poprawę warunków leczenia, na dostępność – powiedział szef MZ.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Typowa retoryka PiS
    Keraj
    07.09.2019, 16:39
    No tak wydajemy więcej. Czy, aby na pewno więcej? No to zapytajmy zarządzajacymi szpitalami i inni placówkami służby zdrowia czy dostali więcej pieniędzy?! Okaże się, że w tym chorym systemie pieniądzy jest mniej. Sama inflacja spowodowana cenami energii, żywności, wody, śmieci nie pokryła tego co mówi minister czyli nadwyżki. Personel chce co oczywiste zarabiać coraz więcej. Skoro marszałek Karczewski zwolennik propagowania pracy dla ideii zarabia ponad 20 000 tysięcy miesięcznie, a samej dopłaty do mieszkania otrzymuje 5600zl miesięcznie to dla czego pozostali maja pracować za miskę ryżu jak mówi p. Morawiecki. Chcesz mieć lepsza służbę zdrowia - głosuj na PiS!! Prezes przetestował osobiście program pacjent +. Dyrektor szpitala osobiście zaprasza chorego do leczenia , naczelna pielęgniarka takiej placówki wyjaśni osobiście co i jak. To nie zwidy, to nie marzenia - to działa. I tylko z tymi lotami niewiem jak jest do końca - czy można się darmowo przeleciec - czy Oni przelecieli nas wyborców.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas