Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Konkurs! Wygraj książkę pt. „Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy”

04.09.2019
Autor: mat. dystryb.
Okładka książki Edith Sheffer pt. Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy. Na okładce czarno-białe zdjęcie dzieci w szpitalnych strojach w bawialni

Hans Asperger był uznanym wiedeńskim psychiatrą, który w uniwersyteckiej klinice dziecięcej badał osoby z zaburzeniami umysłowymi. Brał również udział w nazistowskiej akcji mordowania dzieci z niepełnosprawnością. Dbał o tzw. „higienę rasową” w III Rzeszy. Książkę historyczki Edith Sheffer pt. „Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy” możesz wygrać w naszym konkursie.

Reżim nazistowski sortował ludzi według rasy, religii i kondycji fizycznej. Nazistowscy psychiatrzy wybierali dzieci z różnymi zaburzeniami rozwoju, zwłaszcza z autyzmem. Asperger i jego koledzy starali się je „przekształcać” w produktywnych obywateli Rzeszy. Te, które uznali za nieuleczalne, wysyłano do kliniki Spiegelgrund, a następnie zabijano.

„Dzieci Aspergera” to przejmująca książka o tym, co człowiek może zrobić drugiemu – słabszemu. To również opowieść o człowieku wplątanym w morderczą ideologię i historia początków badań nad autyzmem, która zmusza do rozważań nad dziedzictwem hitlerowskiej nauki.

Edith Sheffer jest historyczką zajmującą się Niemcami i Europą Wschodnią. Pracuje w Instytucie Studiów Europejskich na University of California w Berkeley.

Książka otrzymała patronat Integracji.

Wygraj książkę

Portal Niepelnosprawni.pl ma dla Czytelników dwa egzemplarze książek z dołączonymi płytami audio pt. „Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy”, ufundowane przez Wydawnictwo Poznańskie. By wygrać jeden z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail: konkursy@integracja.org:

 1. Jak Twoim zdaniem przeciwdziałać przemocy wobec osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności?
 2. Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.

Konkurs trwa od momentu ogłoszenia na portalu do 18 września 2019 r. włącznie.

Odpowiedzi są przyjmowane wyłącznie drogą mailową – wypowiedzi zamieszczane w komentarzach nie będą brane pod uwagę. Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie konkursu.

Więcej w regulaminie konkursu.


Zwycięzcami konkursu zostali: Marta S. ze Strzyżowa i Renata P. z Dąbrowy Górniczej.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Konkurs
  Misia
  28.10.2019, 11:47
  Kiedy rozwiążecie ten konkurs?
  odpowiedz na komentarz
 • Konkurs
  Misia
  18.10.2019, 18:55
  Kiedy rozwiążecie ten konkurs?
  odpowiedz na komentarz
 • Konkurs
  Misia
  18.10.2019, 12:51
  Kiedy rozwiążecie ten konkurs?
  odpowiedz na komentarz
 • Dobro wraca
  Gabriela Rasztawicka
  07.09.2019, 17:32
  Gdzie zaczyna się przemoc? Co to przemoc? Myślę sobie, że przemocą jest już brak tolerancji na inność, zmuszanie do podporządkowania, izolowanie. Wszystko zaczyna się w domu a potem w szkole. My rodzice mamy szansę na nauczenie naszych własnych dzieci szeroko pojętej tolerancji. Własnym przykładem epatii dla drugiego człowieka. Mamy szansę pokazać dzieciakom, że ludzie z natury są dobrzy ... a przynajmniej, że takich ludzi jest więcej. Dobro do człowieka wraca... zacznijmy od nas samych i naszych dzieci. Tolerancyjni i empatyczni ludzie nie krzywdzą innych ani słowem ani czynem. Jest nas więcj niż tych ktòrzy poniżają i krzywdzą. Wierzę, że zmienimy świat.... Ja zmieniam i czuję że dobro do mnie wraca. To niesamowite uczucie. Polecam spróbujcie.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas