Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Akcja „antypułapkowa” trwa!

07.03.2011
Autor: Magdalena Gajda
Źródło: inf. własna, fot. www.sxc.hu

8 lutego dwóch niepełnosprawnych warszawiaków uruchomiło stronę internetową www.stop-pulapcerentowej.pl . Promują na niej inicjatywę obywatelską na rzecz zniesienia limitów zarobków dla rencistów socjalnych. W ciągu miesiąca stronę odwiedziło ok. 9 tys. osób i liczba ta wciąż rośnie.

Lech Stefańczuk i Daniel Kwiatkowski poznali się kilka lat temu podczas spotkania zorganizowanego przez Biuro Porad Obywatelskich. Obaj są młodzi, jeszcze przed 30-tką, obaj urodzili się z dziecięcym porażeniem mózgowym, obaj pobierają rentę socjalną.

- Dopóki studiowaliśmy, kwestie przyszłego zatrudnienia niewiele nas zajmowały. Dopiero kiedy zaczęliśmy szukać pracy, a potem pracować, doświadczyliśmy na sobie, jak niesprawiedliwie traktuje się w Polsce rencistów socjalnych. Postanowiliśmy coś z tym zrobić - wspomina Lech Stefańczuk.

8 lutego obaj panowie, dzięki pomocy Krzysztofa Wójcika – również rencisty socjalnego - uruchomili stronę internetową www.stop-pulapcerentowej.pl, na której zainicjowali i prowadzą akcję obywatelską na rzecz zniesienia limitów zarobków dla osób pobierających rentę socjalną. - Konkretnie proponujemy całkowite usunięcie z obowiązującej od 2003 r. ustawy o rencie socjalnej art. 10, który uzależnia wypłatę świadczenia od wysokości uzyskanego dochodu, a nie stanu zdrowia. To właśnie ten artykuł powoduje, że renciści socjalni, których jest w naszym kraju 248 tysięcy, są zawodowo dyskryminowani - tłumaczy Lech Stefańczuk.

Zdjęcie: człowiek podpisujący dokument
Fot.: www.sxc.hu

Gorszy rencista
Według obecnych przepisów rencista pobierający rentę socjalną może „dorobić” do swojego miesięcznego świadczenia zaledwie 30 proc. średniej krajowej, podczas gdy emeryci i osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy - 70 proc. średniej krajowej. Renta socjalna jest też najniższym świadczeniem przyznawanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i wynosi 525 zł, czyli 84 proc. najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy.

Dodatkowo, gdy rencista socjalny osiągnie kwotę miesięcznego przychodu przekraczającą choćby o grosz kwotę 961 zł brutto (czyli ok.689 zł netto), traci całość świadczenia za dany miesiąc. Tymczasem u innych rencistów i emerytów przychód jest rozliczany w skali roku, a jeśli przekroczą oni kwotę dochodu 70 proc. średniej krajowej o grosz, świadczenie zostanie pomniejszone o grosz, a zawieszone dopiero po przekroczeniu kwoty 130 proc. średniej krajowej. Taka rozbieżność w przepisach negatywnie różnicuje sytuację rencistów socjalnych w stosunku do pozostałych rencistów i emerytów.

Podsumowując, jeśli rencista socjalny nie chce stracić świadczenia, może pracować jedynie na 0,69 etatu przy płacy minimalnej. A ponieważ przedsiębiorcy poszukują zwykle pracowników na cały etat lub pół etatu, renciści socjalni ubiegający się o pracę zwykle odsyłani są z kwitkiem, kiedy tylko wspomną, że nie chcą rezygnować z renty.

– A nawet jeśli uda im się zdobyć posadę, to narażeni są na kolejne kłopoty. Zazwyczaj pracownicy kadr i działów księgowości w firmach zapominają o tych „groszowych” przekroczeniach ustawowych kwot dorabiania do renty. Znam wiele przypadków, kiedy nagle okazywało się, że renciści socjalni musieli jednorazowo zwracać do ZUS-u po kilka tysięcy złotych – mówi Lech Stefańczuk. 

Lepszy wróbel w garści…
ZUS nie dysponuje informacjami, ile osób pobierających rentę socjalną jest aktywnych zawodowo. Według danych zebranych przez Lecha Stafańczuka jest ich ok. 2 proc. Znane są natomiast oficjalne statystyki dotyczące rencistów socjalnych poszukujących pracy. W roku 2002 było ich 11 911 - to 5 proc. ogółu pobierających wtedy rentę socjalną (230 tys.). Jednak po wprowadzeniu przez rząd SLD w 2003 r. miesięcznego limitu dochodu w wysokości 30 proc. średniej krajowej dla rencistów socjalnych, liczba osób z tym świadczeniem poszukujących zatrudnienia spadła do 1 722. W 2010 roku wynosiła 4 194, co stanowi 1,7 proc. ogółu (248 tys.).

Koszty utrzymania rencisty socjalnego są wyższe niż przeciętnego obywatela. Ten pierwszy musi bowiem ponosić stałe wydatki na leki, transport, sprzęt specjalistyczny (np. wózki, chodziki), środki pomocnicze (np. cewniki, pieluchomajtki), zabiegi rehabilitacyjne stacjonarne i wyjazdowe itp. W sumie wynoszą one od 700 zł do 2 tys. zł, a w skrajnych przypadkach - nawet do 10 tys. zł miesięcznie. To główny powód, dla którego młode osoby z niepełnosprawnością pobierające rentę socjalną, a które nigdy nie pracowały, boją się podjąć zatrudnienie i zrezygnować w całości z utraty niewielkiego (przypomnijmy – 525 zł), ale jednak stałego świadczenia.

Wiele razy pytano już Lecha Stafańczuka, dlaczego promuje inicjatywę zniesienia limitów dorabiania do pensji dla rencistów socjalnych, a nie uwzględnił w niej osób z rentą z tytułu niezdolności do pracy.

– Bo osoby pobierające rentę socjalną to takie, których niepełnosprawność powstała w okresie od prenatalnego (jeszcze w łonie matki) do 18. roku życia, w nielicznych przypadkach podczas studiów. Wczesne powstanie różnego rodzaju dysfunkcji ograniczyło im możliwości edukacji, odbycia kursów i szkoleń zawodowych, nabycia pewnych kompetencji interpersonalnych, a przede wszystkim - zdobycia doświadczeń zawodowych. Inaczej traktowana jest przez pracodawców osoba z rentą z tytułu niezdolności do pracy, bo już pracowała, a inaczej rencista socjalny, który nigdzie nie pracował. Ci drudzy wymagają więc większego wsparcia ze strony państwa – tłumaczy Lech Stefańczuk.

Zdjęcie polskich monet
Fot.: www.sxc.hu

Lobbowanie nie tylko na ekranie
Aby poprzeć inicjatywę usunięcia z ustawy o rencie socjalnej art. 10, uzależniającego wypłatę świadczenia od dochodu, należy wypełnić odpowiednią kartę poparcia i wysłać ją do Komitetu Inicjatywy Osób Niepełnosprawnych do sprawy Zniesienia „Pułapki Rentowej”, na adres: ul. Łowicka 51 m 2; 02-535 Warszawa. Dokument jest dostępny na stronie www.stop-pulapcerentowej.pl, którą od 8 lutego odwiedziło już prawie 9 tys. osób.

- Każdego dnia dzwonią do nas ludzie z całej Polski, aby pochwalić się, jak wiele zebrali już kart poparcia. Wszystkie karty będziemy podliczać pod koniec marca. Mamy nadzieję, że do tego czasu uda nam się zebrać ich tysiąc. To da naszemu Komitetowi Obywatelskiemu możliwość złożenia projektu nowelizacji ustawy z 2003 roku o rencie socjalnej do laski marszałkowskiej. Potem będziemy mieć jeszcze trzy miesiące na zebranie 100 tys. głosów poparcia, aby nasz projekt został wniesiony pod obrady Sejmu – mówi Lech Stefańczuk.

Wniesienie projektu nowelizacji ustawy to dopiero pierwszy krok. Aby uznać inicjatywą ustawodawczą za udaną, projekt musi być przez parlament przyjęty. – To dlatego dla akcji „stop pułapce rentowej” staramy się pozyskać wsparcie polityków. Popierają nas już oficjalnie posłowie Marek Plura oraz Franciszek Jerzy Stefaniuk. Z wieloma prowadzimy rozmowy. No bo kto inny przekona kolegów z ław sejmowych, aby zagłosowali za przyjęciem naszego projektu, jak nie oni – mówi Lech Stefańczuk. Jego zdaniem nowelizacja ta pozwoli rencistom socjalnym godnie zarabiać i płacić podatki. Ostrożnie szacuje, że nowa regulacja przywróci zainteresowanie podjęciem pracy wśród rencistów socjalnych do stanu sprzed roku 2003, czyli do poziomu 5,2 proc., co odpowiada ok. 13 000 ludzi.
Przedstawiciele Komitetu ds. Zniesienia „Pułapki Rentowej” nakłaniają też posłów, aby udostępnili swoje biura w terenie Polski jako punkty zbiórki kart poparcia, a uzyskane dokumenty przekazywali do Warszawy, kiedy będą przyjeżdżać na posiedzenia Sejmu. W ten sposób pomaga już Marek Plura, którego biuro mieści się w Katowicach przy ul. W. Sławka 5 (tel./fax.: 32 203 60 60, mobile: 501 593 432, e-mail: marek.plura@sejm.pl; biuro czynne jest w poniedziałki w godz.: 10.00 - 18.00 oraz wtorki, środy i czwartki w godz. 10.00 - 14.00).

Inicjatorzy promują akcję nie tylko w Internecie. - Któregoś dnia zauważyłem w centrum handlowym dwie młode dziewczyny na wózkach. Podszedłem do nich i skrępowany zacząłem przepraszać, że je nagabuję. Chciałem im opowiedzieć o naszej inicjatywie, ale one z entuzjazmem odpowiedziały, że już ją znają i że wysłały karty poparcia. Serce rośnie… Nie wiem, czy uda nam się przeforsować zmianę ustawy o rencie socjalnej za kadencji obecnego Sejmu, ale nie zamierzamy się poddawać. Jeśli nie uda się w tej kadencji, to może w przyszłej. W końcu niedługo kolejne wybory…  - mówi Lech Stefańczuk.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • renta socjalna
  Andrew
  08.04.2012, 21:38
  czy aby tylko renta socjalna się tylko liczy, a w takim razie, gdzie pozostałe renty, czy oni nie mają prawa żyć jak ludzie z tymi podwyżkami cen?
  odpowiedz na komentarz
 • limit
  waldoc12
  24.03.2011, 12:59
  popieram akcję ale znieść limit wszystkim rencistom,a jak nie to zrównać limity obu grupom rencistów (najlepiej znieść limit dla wszystkich)jeszcze tym nas chcą skłócić tworząc rencistów z przywilejami i bez.na to nie może być zgody!
  odpowiedz na komentarz
 • Renta uczniowska
  ja
  15.03.2011, 12:25
  Co z osobami pobierającymi rentę uczniowską? Limit jest wyższy bo 70 %, ale zarobki około 2 tysięcy powodują zmniejszenie renty o 500 zł i faktyczną pensję w wysokości 1500 - to jest chory system i nie tylko renta socjalna ale i wszystkie renty powinny być pozbawione ograniczeń
  odpowiedz na komentarz
 • Popieram
  nicknic
  15.03.2011, 01:46
  j.w.
  odpowiedz na komentarz
 • pułapka rentowa.... nie tylko dla rent socjalnych
  niepełnosprawny
  13.03.2011, 11:05
  Słuchajcie, pod adresem: https://www.premier.gov.pl/premier/napisz_do_premiera/ można napisać do premiera Tuska. Myślę że dobrze byłoby gdyby każdy kto jest zdegustowany brakiem prac nad tzw. pułapką rentową napisał kilka słów w tym temacie. Im więcej osób zajmie głos tym większa szansa że zostaniemy usłyszani. Tak więc do dzieła
  odpowiedz na komentarz
 • Amputanci,ktorzy zarobia wiecej niz !30% -odrastaja im nogi i rece
  Amputant
  12.03.2011, 17:07
  Cuda w Polsce dzieja sie na naszych oczach.Po dorobieniu 130%przychodu najnizszego uposazenia Dygnitarze ZUS,KRUS,Ministerstwa P.P.I Ubez. SPOL,Tusk i jego Hycle,Pelnomocnik Duda,PFON nie widza w nas osob Niepelnosprawnych/ich rozowe okulary gdy na nas patrza nie widza czlowieka w protezie lecz zdrowego jak rydz supermena/Zgodnie z sztuka -Krol jest nagi.Moze ktos ma mozliwosci namowic satyrykow na w/w rozwiazania prawne-dyskryminacyjne w Polsce.Kto sie dolozy do pozwu zbiorowego przeciw dyskryminacji niepelnosprawnych.Ostatnio kupilem proteze za 6500zl.Pefron nic nie dolozy bo przekroczylem limit 130%przychodu.Co mam robic?.Wybrac sie z granatem po prosbie do Tuska?
  odpowiedz na komentarz
 • Daczego RZĄD I PREMIER I POSŁOWE DYSKMINUJĄ NIEPEŁNOSPRAWYCH?
  inwalida
  10.03.2011, 23:36
  DAJĄC OCHŁAPYEMERYTA, RECISTĄ I DZIECIĄ CIEŻKO CHORYM. TAKI MAMY ZŁOTE CZASY GŁODU I NEDZY I NIESTAĆ NA PRAWIDŁOWE ODRZYWANIE I ZAKUP LEKÓW ZALECONYCH. NAJDROSZE MAMY CAŁEJ UNI LEKI TAKI BURDEL ZAFUDOWAŁA MINISTER ZDROWIA NAWET SKASOWAŁ MASE LEKÓW NA RECEPTE I PRZY CUKRZYCY KUPOWANIE WATY,SPIRYTUSU TŁUSTYCH MAŚCI PŁACI JAK ZA ZBORZE. UNI DODATEK PIELEGNACYJNY WYNOSI GRECJI550 ERO + LEKI ZADARMOUAS REFUDOWANE LEKI CENY ROSNA LAWINOWYM TEPIE MINISTER PODPISUJE LEKI REFUNDOWANE n.p. INSULINA CENA JET RÓZNA ZALEŻY OD APTEKI TAK ZATERDZIŁA CENY 3.20- 48ZŁ ZA OPAKOWANIE INSULINY.MINISTER ZDROWIA GŁODZI NIEPEŁNOSPRAWYCH I POPIERAŁA DAWNIE OCHŁAPÓW MASE INMWALIDÓW WYJECHAŁO ZA PRACA GDYŻ RENTY NIEDA SIĘ WYŻYC? PROFESOR RELIGA WNIEŚL O JEDNĄ RAZOWA POMOC 380ZŁ PO-PSL ZŁUPIĆ INWALIDÓW NIECH ZDYCHAJĄ JAK ZA HITLERA?
  odpowiedz na komentarz
 • Dyskryminacja !
  Misia
  10.03.2011, 15:00
  Renciści socjalni mają pretensję że nie mogą pracować na etacie. A co mam pwiedzieć ja, przepracowalam na pełnym etacie w Spódzielni Iw.ponad 6 lat. Otrzymując wysoką rentę w 1986r. Dziś moja renta jest o 100 zł większa od socjalnej i to jest prawdziwa motywacja do pracy?
  odpowiedz na komentarz
 • Przepisy swoje a ZUS może swoje
  Andy
  10.03.2011, 09:23
  A czy inicjatorzy akcji pomyśleli co zrobi ZUS kiedy zobaczy na pełnym etacie pracującego rencistę? Czy jesteście pewni że zmiana przepisu na pewno ZMUSZA ZUS do zaprzestania weryfikacji otrzymywania świadczenia? Wydaje mi się, że nie. Przecież ZUS już teraz odbiera świadczenia nawet osobom po amputacjach, niewidomym uzasadniając to "zdolnością do pracy" - bo jakąś prace może taka osoba wykonywać. Zniesienie pułapki rentowej otwiera MOŻLIWOŚCI dorobienia więcej, ale chyba zmiana tego przepisu nie narzuca na ZUS dalsze wypłacanie renty każdemu socjalnemu renciście który zaczął pracować i zarabiać jak inni. Warto, aby inicjatorzy upewnili się czy na pewno zmiana ta gwarantuje każdemu niepełnosprawnemu renciście socjalnemu, który podejmie pracę i zacznie zarabiać np. średnią krajową, zachowanie renty, czyli nieodebranie jej przez ZUS.
  odpowiedz na komentarz
 • Popieram
  Kris27
  08.03.2011, 22:53
  Świetny artykuł :) wierzę, że to się uda, czynnie biorę udział w zbieraniu podpisów jak i angażowaniu jak największej ilości znajomych na dzień dzisiejszy będzie już ich 1000 :) Pozdrowienia dla Lecha. Krzysiek
  odpowiedz na komentarz
 • Akcja „antypułapkowa” trwa!
  Oliwia.
  08.03.2011, 20:57
  Wszystko ok, rencisci socjalni powinni moc tak dorobic zeby godnie zyc, ale powiedzcie mi co z tymi ktorzy nie moga podjac pracy ze wzgledu na stan zdrowia, czy im sie godne zycie nie nalezy. Uwazam ze ta kwestie tez powinno sie podjac.Jestem matka 2-ki takich osob, nigdy nie beda w stanie pracowac a potrzeby maja takie jak my wszyscy.
  odpowiedz na komentarz
 • niepelnosprawny
  socjal
  08.03.2011, 20:33
  Polska by sie pozbyla niepelnosprawnych jak Hitler innej rasy . Kiedys mieli byc tylko biali a teraz w Polsce chca zdrowych i bogatych.rzad tylko obieca i rozpoczyna a nic dla panstwa nie konczy tylko dla siebie.
  odpowiedz na komentarz
 • Policja w renciste
  rencista socjalny
  08.03.2011, 10:28
  Znam przypadek gdzie ksiegowa zrobiła błąd na skutek czego ZUS stwierdził przekroczenie dochodów przez renciste socjalnego. Skutek był taki że ZUS zgłosił sprawe na Policje a biedny rencista musiał jezdzic od Policji do ZUS i Ksiegowej i wszystko wyjasniac - CHORY SYSTEM !!!
  odpowiedz na komentarz
 • Popieram!!!
  Rrrr
  07.03.2011, 12:39
  Podpisuję się pod tą inicjatywą objema rękami i zaraz wypełniam kartę poparcia. Szkoda, tylko że tak długa droga żeby zmienić jeden głupi przepis z którego rządzący doskonale zdają sobie sprawę, bo przecież była już o tym nie raz dyskusja, to nie dość że mają nasz mandat poparcia (wstyd, ale głosowałem na PO) to sami musimy walczyć o swoje, bo te leniuchy wolą tylko brać kasę zamiast coś pożytecznego zainicjować.
  odpowiedz na komentarz
 • wcw
  wcw
  07.03.2011, 11:56
  No właściwe jest bardzo dziwne, gdy w Polsce renciści socjalni dorabiają, pracując zarobkowo z LIMITEM do 30% przeciętnego wynagrodzenia, skoro w Czechach i w Rosji (wiem o tym) oni pobierające renty podobne do socjalki dorabiają BEZ ŻADNYCH OGRANICZEŃ!!! Pamiętajmy zatem, że my jako osobami niepełnosprawnymi są BARDZIEJ POSZKODOWANYMI na rynku pracy przez pryzmat stereotypizacji przez polskie społeczeństwo, doświadczając dyskryminacje na rynku pracy i spore trudności w znalezieniu jakiejkolwiek pracy z racji swej niepełnosprawności. Ponadto POLSKA to właściwe krajem z najwyższym współczynnikiem na świecie STEREOTYPIZACJI I DYSKRYMINACJI wobec niepełnosprawnych na rynku pracy.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas