Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Marszałek Karczewski: przewidujemy wprowadzenie trzynastej emerytury na stałe

30.08.2019
Autor: PAP, fot. Rafał Michalczyk
Zbliżenie na banknoty 100-złotowe

- Przewidujemy wprowadzenie trzynastej emerytury na stałe powiedział w piątek, 30 sierpnia, marszałek Senatu Stanisław Karczewski pytany, dlaczego nie przewidziano na nią wydatków w budżecie na 2020.

- W projekcie ustawy budżetowej na 2020 rok ani w jej uzasadnieniu nie ma punktu pt. „wypłata trzynastej emerytury”. Premier Morawiecki i inni czołowi politycy PiS obiecują jednak, że wprowadzą rozwiązanie, jeśli partia wygra wybory. (...) Wypłata dodatkowego świadczenia oznaczałaby dla finansów publicznych dodatkowy koszt w wysokości 10 mld zł – podał w czwartek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Marszałek Karczewski był pytany w piątek na konferencji prasowej w Senacie, czy to, że w projekcie budżetu na 2020 r. nie przewidziano wydatków na trzynastą emeryturę oznacza, że PiS nie przewiduje jej wprowadzenia. "Przewidujemy wprowadzenie tego rozwiązania na stałe" - odpowiedział marszałek Senatu.

Dopytywany, dlaczego w takim razie nie ma tego uwzględnionego w budżecie Stanisław Karczewski powiedział, że nie zna projektu budżetu w szczegółach.

- I nie będę się odnosił do szczegółów, których nie znam – stwierdził.

Zrównoważony budżet

- Jest to wielkim sukcesem PiS. I jak wygramy wybory - a mam przekonanie, że wygramy, chcę bardzo żebyśmy wygrali wybory - będziemy realizowali budżet i zrealizujemy ten budżet. Budżet zerowy, czyli budżet zrównoważony. Pierwszy od 30 lat budżet zrównoważony bez długu, bez zadłużenia naszych dzieci i naszych wnuków – podkreślił marszałek Karczewski.

Jednorazowe, dodatkowe świadczenie pieniężne trafiło w tym roku do ponad 9,8 mln osób, w tym ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów. Zgodnie z uchwaloną na początku kwietnia ustawą trzynasta emerytura była wypłacona osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Trzynastą emeryturę otrzymały także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia miały już przyznane prawo do tego świadczenia).

Świadczenie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Trzynasta emertura
  HELENA
  04.09.2019, 22:22
  Platforma była 8 lat przy władzy i co wam dała. J ESZCZE SIĘ TAKI NIE URODZIŁ żeby wszystkim dogodził
  odpowiedz na komentarz
 • zailek
  sama
  02.09.2019, 11:16
  Dobra zmiana wyrównanie poziomu życia a najsłabszych chorych od urodzenie podzieliły jak można kolejny Rząd zostawił niepełnosprawnych gr 2 umiarkowany którzy nie z lenistwa nie mogli pracować na emeryturę wszystko drożeje jak mamy żyć
  odpowiedz na komentarz
 • trzynasta
  on
  01.09.2019, 14:15
  To wszystko lipa, te obiecanki. Gdzie jest wyższa kwota wolna od podatku? PiS podobno dotrzymuje obietnic, więc gdzie się podziała? Wystarczy podnieść kwotę wolną do 12000 i nie potrzeba żadnych prezentów. Ale chodzi tylko o kupowanie głosów.
  odpowiedz na komentarz
 • PRZED WYBORAMI - KONIECZNIE PRZECZYTAJ!
  Mądra Polska
  31.08.2019, 15:07
  Przepraszam , że dokonuję wpisu na Państwa stronie, ale jest to jedyna droga, żeby dotrzeć do większej ilości osób z informacjami, które są pomijane w mediach, a mają ogromny wpływ na przyszłość naszego kraju. Zapomnieliśmy o ostatnich wyborach prezydenckich w USA, gdzie swoją rolę odegrała Rosja. Umknął nam z pamięci fakt, że Rosja lubi wtrącać się w sprawy wewnętrzne innych krajów..., a Polskę traktuje jak byłą republikę ZSRR. Nasze październikowe wybory są szansą dla Putina, by "podbić" nasz kraj tocząc w mediach wojnę hybrydową. Proszę przeczytać poniższy tekst i samodzielnie wyciągnąć wnioski https://madrapolska.blogspot.com/2019/08/wojna-hybrydowa-w-polsce-macki-cara.h tml
  odpowiedz na komentarz
 • Kolejna obietnica.
  ON.
  31.08.2019, 13:01
  Taka sama jak 500plus dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym,którego nie dostaną niepełnosprawni tylko z ZUS czy z KRUS niezdolni do samodzielnej egzystencji wśród których są również pracujący,a część z tej kwoty pójdzie na zatrudnienie dodatkowych urzędników i orzeczników.
  odpowiedz na komentarz
 • Karczewski - Fałsz ma w oczach
  Mistrz
  30.08.2019, 23:16
  Kiedyś pewna posłanka miała coś w oczach, a teraz Karczewski jest jednym z najbardziej fałszywych ludzi w PISie. Oby to był jego polityczny koniec, ale to za leży od ludzi z jego okręgu. Nawiasem mówiąc, mównica sejmowa i senacka, powinna być podłączona do wykrywacza kłamstw. Skończyłaby się polityka, a rozpoczęła uczciwa praca dla Polski. Dotyczy wszystkich polityków - żeby nie było. Karczewski by wtedy "piszczał" przez całą wypowiedź.
  odpowiedz na komentarz
 • Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości względem PIS ?
  Mistrz
  30.08.2019, 18:11
  Gdyby PISowi zależało na emerytach i rencistach, już pierwsza ustawa z początku 2019 roku zawierałaby określenie o stałości 13-tki. PIS zagłosował przeciwko poprawce, wprowadzającej 13-tkę na stałe. Skoro w budżecie nie ma takiej kwoty, to znaczy, że albo zupełnie nie myśli się tam o nas, albo "zrównoważony budżet", to LIPA WYBORCZA. PIS, to banda kombinatorów, która bez rozumu uchwala bzdurne reformy, by potem je odwoływać. Niech zdecydowani i niezdecydowani na kogo głosować zaczną myśleć...
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas