Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz: pieniądze na wypłatę 500 plus są zabezpieczone

29.08.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. sxc.hu
500 złotych w 100-złotowych banknotach

Coraz częściej pojawia się pytanie o to, czy w budżecie są zabezpieczone środki na terminową wypłatę świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – popularnie nazywanego 500 plus dla osób z niepełnosprawnością. Odpowiedzi na nie udzielił nam Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Krzysztof Michałkiewicz.

- Świadczenie uzupełniające będzie finansowane z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, ale w ustawie wpisaliśmy jeszcze dwie inne możliwości zabezpieczenia środków finansowych: możliwość pożyczki z Funduszu Pracy i dotacje z budżetu państwa – na przykład z podatku od sklepów wielkopowierzchniowych – poinformował Krzysztof Michałkiewicz.

Świadczenie razem z rentą i emeryturą

Jak przekazał nam wiceminister Michałkiewicz, docelowo Solidarnościowy Fundusz Wsparcia ma zasilać tzw. danina solidarnościowa, czyli podatek w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln zł za rok podatkowy.

Jednak pierwsze uzyskane w ten sposób środki trafią do budżetu dopiero w 2020 roku. Stąd na czas przejściowy zdecydowano się na finansowanie świadczenia uzupełniającego i innych wydatków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia z pieniędzy Funduszu Pracy.

- Wnioski będzie można składać od 1 października. Oczywiście na bieżąco będziemy przekazywać środki finansowe do ZUS, by świadczenie było płynnie wypłacane – powiedział Krzysztof Michałkiewicz.

Dodał, że świadczenie uzupełniające będzie wypłacane w tych samych terminach, co renta i emerytura.

Komentarz

  • 13
    Ron
    29.08.2019, 20:13
    Wszystko jest zabezpieczone tylko okazało się, że 13-tka już nie. Widać podszewkę w portfelu i podobno 13-tka ma być jeżeli dobra zmiana wygra. Taka sobie mała zachęta.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas