Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz: pieniądze na wypłatę 500 plus są zabezpieczone

29.08.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. sxc.hu
500 złotych w 100-złotowych banknotach

Coraz częściej pojawia się pytanie o to, czy w budżecie są zabezpieczone środki na terminową wypłatę świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – popularnie nazywanego 500 plus dla osób z niepełnosprawnością. Odpowiedzi na nie udzielił nam Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Krzysztof Michałkiewicz.

- Świadczenie uzupełniające będzie finansowane z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, ale w ustawie wpisaliśmy jeszcze dwie inne możliwości zabezpieczenia środków finansowych: możliwość pożyczki z Funduszu Pracy i dotacje z budżetu państwa – na przykład z podatku od sklepów wielkopowierzchniowych – poinformował Krzysztof Michałkiewicz.

Świadczenie razem z rentą i emeryturą

Jak przekazał nam wiceminister Michałkiewicz, docelowo Solidarnościowy Fundusz Wsparcia ma zasilać tzw. danina solidarnościowa, czyli podatek w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln zł za rok podatkowy.

Jednak pierwsze uzyskane w ten sposób środki trafią do budżetu dopiero w 2020 roku. Stąd na czas przejściowy zdecydowano się na finansowanie świadczenia uzupełniającego i innych wydatków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia z pieniędzy Funduszu Pracy.

- Wnioski będzie można składać od 1 października. Oczywiście na bieżąco będziemy przekazywać środki finansowe do ZUS, by świadczenie było płynnie wypłacane – powiedział Krzysztof Michałkiewicz.

Dodał, że świadczenie uzupełniające będzie wypłacane w tych samych terminach, co renta i emerytura.

Komentarz

  • 500+ dla kogo?
    Neo
    29.08.2019, 15:13
    "świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – popularnie nazywanego 500 plus dla osób z niepełnosprawnością." Przecież to są 2 różne rzeczy. Mam stopień znaczny jestem osobą niepełnosprawną a nie wiem czy dostanę 500+ bo najpierw musi mnie orzecznik zbadać. Mam rentę nie mogę pracować, jestem chory od urodzenia ale mam wątpliwości czy orzecznik przyzna mi orzeczenie.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czego najbardziej się boisz?

Biuletyn

Wspierają nas