MŚ w kajakarstwie: Sobczak i Tokarz z kwalifikacjami do Tokio

24.08.2019
Autor: Adrian Lipiński, fot. fot. kadr z YouTube/Planet Canoe
Katarzyna Sobczak siedzi w kajaku trzymając wiosło

Zawodnicy Startu Wrocław Jakub Tokarz oraz Katarzyna Sobczak wywalczyli kwalifikacje na Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio w 2020 roku. Reprezentacja Polski wraca z MŚ w kajakarstwie, rozgrywanych w węgierskim Szeged, z jednym medalem, brąz w konkurencji VL2 wywalczył Jakub Tokarz.

W piątek, 23 sierpnia 2019 r., na torze kajakarskim oglądaliśmy w finałach Jakuba Tokarza i Katarzynę Sobczak. W swoim drugim finale Tokarz zajął czwarte miejsce. Do drugiego brązu na mistrzostwach świata w Szeged zabrakło 0,6 sek. Trzeci przypłynął Brazylijczyk Luis Carlos Cardoso Da Silva – mistrz świata z kanadyjek (VL2). Triumfował, ku uciesze gospodarzy, Peter Pal z wynikiem 45,42 sek. Po srebro sięgnął Esteban Farias z Włoch, który do zwycięzcy stracił 0,75 sek.

Wcześniej 37-letni Tokarz sięgnął po brązowy medal w konkurencji VL2, dzięki czemu wywalczył prawo startu na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio w 2020 r. Nasz kajakarz w Japonii będzie mógł również bronić złota igrzysk paraolimpijskich na dystansie KL1.

Szósta, ale z kwalifikacją

Po upragnioną kwalifikację paraolimpijską do Tokio sięgnęła również Katarzyna Sobczak w KL3. Nasza reprezentantka przypłynęła na szóstej pozycji z czasem 50,31 sek. Polska kajakarka do pierwszego miejsca straciła 3,02 sek.

Najlepsza okazała się Szachnoza Mirzajewa z Uzbekistanu. Srebro wywalczyła Laura Sugar z Wielkiej Brytanii, której do złota zabrakło jedynie trzech setnych sekundy. Podium uzupełniła Shahla Behrouzirad z Iranu (strata: 1,67 sek.).

O tym jak udany był to start Polki, niech świadczy fakt, że za Sobczak uplasowała się wicemistrzyni paraolimpijska z Rio de Janeiro oraz wicemistrzyni świata z 2018 r. Amanda Reynolds.

Kolejną możliwość zagwarantowania sobie miejsca w Tokio nasi pozostali reprezentanci będą mieli za rok na mistrzostwach świata w niemieckim Duisburgu.