Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MŚ w kajakarstwie. Jakub Tokarz z brązem i kwalifikacją do igrzysk w Tokio

23.08.2019
Autor: Adrian Lipiński, fot. Robert Szaj
Jakub Tokarz płynie kajakiem| Jakub Tokarz mistrzem paraolimpijskim w kajakarstwie!

Jakub Tokarz zajął trzecie miejsce w konkurencji VL2 podczas mistrzostw świata rozgrywanych w węgierskim Szeged (21-25.08.2019). 37-latek, który ma w swoim dorobku tytuł mistrza paraolimpijskiego, wywalczył tym samym kwalifikacje paraolimpijską do przyszłorocznych igrzysk w Tokio. Polak w piątek będzie miał szansę na drugi medal, tym razem w klasie KL1. Szansę na przepustkę do Tokio zachowała również Katarzyna Sobczak, która awansowała do finału w konkurencji KL3.

Parakajakarstwo pojawiło się na igrzyskach paraolimpijskich w 2016 roku w Rio de Janeiro. Zmagania te zakończyły się ogromnym sukcesem naszych zawodników. W klasie niepełnosprawności KL1 Jakub Tokarz sięgnął po tytuł mistrza paraolimpijskiego, pokonując Roberta Subę z Węgier oraz Iana Marsdena z Wielkiej Brytanii. To nie był ostatni sukces Polaków – Kamila Kubas przypłynęła w tej samej klasie wśród pań na trzeciej pozycji.

W trwających od środy zmaganiach na torze kajakowym w węgierskim Szeged kajakarki i kajakarze mogą walczyć o kwalifikacje paraolimpijskie. W przyszłym roku w Tokio rozegrane zostaną następujące konkurencje: KL1, KL2, KL3, VL2, VL3 mężczyzn oraz KL1, KL2, KL3, VL2 kobiet. Litera K oznacza konkurencje kajakowe, litera V to kanadyjki. Dystans każdej z konkurencji to 200 metrów.

W Szeged na mistrzostwach świata do rozdania było po sześć przepustek na każdą z klas, z uwzględnieniem limitu jednego zawodnika z danego kraju w jednej konkurencji. Kolejną możliwość, zagwarantowania sobie miejsca na igrzyskach paraolimpijskich będą mieli zawodnicy i zawodniczki za rok na mistrzostwach świata w niemieckim Duisburgu.

Tokarz pewny Tokio, Sobczak z dużą szansą

Jakub Tokarz, zawodnik Startu Wrocław, już na Węgrzech zapewnił sobie kwalifikację w konkurencji VL2. Polak w dziewięcioosobowym finale przypłynął na trzeciej pozycji, pokonując czwartego Rosjanina Romana Serebriakowa o 0,2 sek. Mistrzem świata został Brazylijczyk Luis Carlos Cardoso Da Silva, który dystans 200 metrów pokonał w czasie 51,68 sek. Złoto o 1,14 sek. przegrał z nim Portugalczyk Norberto Mourao.

Tokarz w Szeged zawalczy jeszcze o medal w KL1, nasz reprezentant awansował do finału z szóstym wynikiem. O przepustkę powalczy jeszcze Katarzyna Sobczak, która rywalizuje w KL3. Polka spisała się świetnie, awansując do finału z drugiego miejsca w swoim półfinale.

Swojej szansy na paraolimpijską przepustkę za rok w Niemczech szukać będą musieli Kamila Kubas (KL2), Zbigniew Olizarowicz (VL3), Tomasz Moździerski (VL3), Mateusz Surwiłło, Robert Studżiżba (KL2) i Mateusz Surwiłło (KL3).Nasi reprezentanci nie awansowali niestety do finału A swoich konkurencji.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas