Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

80 proc. osób niesłyszących w Polsce nie pracuje

21.08.2019
Autor: bd, fot. pixabay.com
Źródło: biznes.newseria.pl
młoda kobieta w niebieskim płaszczu z żółtą torbą na ramieniu idzie parkiem widoczna z tyłu

80 proc. osób z niepełnosprawnością słuchu w Polsce nie pracuje zawodowo. Barierą wciąż jest trudność w komunikacji, a z drugiej strony lęk pracodawców przed zatrudnianiem tych osób.         

- W Polsce blisko 80 proc. osób, które są niesłyszące bądź słabosłyszące, jest dotkniętych bezrobociem. To ponad 170 tysięcy osób, które nie mają stałej pracy – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Paweł Potakowski, prezes agencji Praca Bez Barier. 

Szacuje się, że liczba osób głuchych w Polsce sięga około 500 tys., a 900 tys. Polaków ma poważny uszczerbek słuchu.

- Jest to dla nich trudne, ponieważ bariera komunikacyjna uniemożliwia im samodzielne, efektywne uczestnictwo w procesach rekrutacji. Do tego dochodzi jeszcze bariera po stronie pracodawców, którzy boją się zatrudniać osoby niepełnosprawne – mówi Paweł Potakowski. – Jako agencja Praca Bez Barier odnajdujemy firmy, które są gotowe do tego, żeby otworzyć się na pracowników z niepełnosprawnościami, i skutecznie docieramy do Głuchych, których łączymy z firmami. Najlepsze jest faktyczne działanie, którego celem jest trwała aktywizacja i zachęcenie tych osób do podjęcia pracy.

Za granicą osoby z problemami słuchu pracują w największych korporacjach, np. jako inżynierowie Boeinga czy mechanicy w firmach BMW i Mercedes. W Polsce wciąż jeszcze pokutuje przekonanie, że zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami wiąże się z trudnościami. Pomóc to zmienić ma program Dostępność Plus, który ma likwidować bariery dla takich osób, a architektura, administracja publiczna, cyfryzacja, edukacja czy służba zdrowia mają brać pod uwagę ich potrzeby.

Więcej informacji.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Krótko mówiąc Polska to zacofany kraj wobec niepełnosprawnych.
    blendus69
    18.12.2022, 18:04
    Większość moi znajomi osoby głuche nie pracują. Ci starsi mają rentę (Może to nie dużo). Ale mają. Najgorzej mają ci młodzi gdzie nie dostają nigdzie rentę, a pracy im bardzo ciężko znależć dobrze płatnej. Ci którzy mają pracę pracują za najniszą krajową. Skoro ZUS uważa że osoby głuche są zdolne do pracy. To dlaczego nie mogą znależć dobrze płatnej pracy mimo posiadają umiejetność, wykształcenie? Skoro pracodawcy nie chcą zatrudniać osoby głuche być może uważają że głusi nie są zdolni do pracy? To czemu nie otrzymają rentę? Brzmi jak błędne koło. ZUS uważa że są zdolni do pracy, a pracodawcy wiekszość nie chce im dać. To absurd. Mam wrażenie że Polska to zacofany kraj niż niektóre zachodnie kraje. Rządzący mają w dupie wobec osobom niepełnosprawnym. Smutne ale taka rzeczywistość.
    odpowiedz na komentarz
  • Takie warunki w Polsce to nie dziwne że...
    Swojak
    09.10.2019, 01:25
    Jestem głuchy z wyszktalceniem średnim. Mieszkałem w Polsce 20 lat i bardzo ciężko było dostać dobra pracę tylko przy pomocy znajomych czy rodziny. To nie dziwne że wyjechałem do USA gdzie dostałem pracę bez problemu. Pracuję już ponad 30 lat i boss mówił mnie że pracuję lepiej niż inni slyszacy pracownicy. Więc pracodawcy kompletnie nie mają pojęcia że głusi są bardziej spostrzegawczy i nie mają wypadków w pracy. Nie wiedzą że stracą zyski bez nich . Ale to już nie mój problem. Trzeba w Polsce odsunąć konskie klapy z oczu . Otwórzcie mózgi szerzej to się przekonacie! Z pozdrowieniami Rysiek.
    odpowiedz na komentarz
  • NIe tylko nie mają pracy, ale wyrzuca się igłuchych z domu
    GJP
    29.08.2019, 13:02
    Historia Mateusza którego bliscy wyrzucili z domu po śmierci jego ojca https://pomagam.pl/gluchyDOM
    odpowiedz na komentarz
  • magdalena
    stanik
    27.08.2019, 22:42
    i to jest prawda najszczersza!!!!!!!!!!!!!!!
    odpowiedz na komentarz
  • Do Basi
    niepełnosprawna
    26.08.2019, 11:37
    Głuchemu nie grozi pułapka rentowa , bo na samą głuchotę renty obecnie nie ma .Znam głuchoniemego po studiach i nie ma renty .Natomiast ci ze starszymi orzeczeniami mają renty ,ale przekroczenie limitu mało kiedy możliwe , to jedynie minimalną zarabiają, a tyle możesz dorobić , bez utraty renty .
    odpowiedz na komentarz
  • Pułapka rentowa
    Basia
    25.08.2019, 22:48
    A jak głuchy samodzielnie znajdzie pracę za dobre pieniądze- bez staży i milionów wydawanych przez państwo- to w nagrodę zabiorą mu rentę, bo przekroczy limit. Po co się starać?
    odpowiedz na komentarz
  • do Zioma
    NIEPEŁNOSPRAWNA
    23.08.2019, 15:59
    Praca ma być przede wszystkim bezpieczna dla głuchego i głuchoniemego .To nie przepisy bhp ,ale za małe dofinansowania dla ON z niepełnosprawnością słuchu powoduje ,że pracodawcy nie są zainteresowani zatrudnieniem takich osób..Jeśli bhp nie pozwala to głuchy powinien dostać rentę , bo jest dużo wykluczeń np praca przy maszynach .
    odpowiedz na komentarz
  • Domagamy zmiany
    Ziom
    23.08.2019, 05:22
    To czy pracodawca ma lęk przed zatrudnieniem to jest wina tego całego chorego systemu przepisu BHP. To jest powód czy osoby te które chcą pracować w danym stanowisku nie dostaną bo tego BHP nie pozwala....
    odpowiedz na komentarz
  • życie
    sama
    22.08.2019, 16:38
    Dobra zmiana wyrównanie poziomu życia a najsłabszych chorych od urodzenie podzieliły jak można kolejny Rząd zostawił niepełnosprawnych gr 2 umiarkowany którzy nie z lenistwa nie mogli pracować na emeryturę wszystko drożeje jak mamy żyć
    odpowiedz na komentarz
  • A gdzie...
    Kuba
    21.08.2019, 21:49
    ...złotousta p. Szopa i p. Michałkiewicz? Nie wyskoczą z radosnym "Myśmy ten cud uczynili!" czy "Zatrudnienie najwyższe od lat i rośnie!"? Następny tekst, stawiam swoją rentę, będzie o ciągu sukcesów i postępów, made by PR ....
    odpowiedz na komentarz
  • Głusi nie mają renty i pracy
    Większy odpis ulgi na PFRON i dofinansowanie do miejsc pracy .
    21.08.2019, 15:15
    Głusi i głuchoniemi obecnie rzadko dostają rentę , mogą ją dostać jeśli mają dodatkowe choroby i niepełnosprawności . Nie wiadomo jak będzie w nowym orzecznictwie po reformie , ale z dzisiejszych doniesień z prasy można wyczytać ,iż będzie jeszcze trudniej . Wobec tego potrzebny jest jakiś minimalny zasiłek , by głusi ,bez renty i pracy dostali choć parę złotych na chleb , bo niektórzy ,mieszkający w rodzinach nie dostają z tego tytułu ani złotówki.Jedynie ci , którzy zachorowali w młodości ,albo urodzili się niesłyszący dostają 183 zł zasiłku pielęgnacyjnego .1 70 tys osób bez pracy i renty to bardzo dużo .Można pomóc tym ludziom w ten sposób , by dać pracodawcom większe dofinansowanie do zatrudnienia takich osób .Na rynku otwartym dać większe ulgi we wpłatach na PFRON ,jeśli zatrudnią głuchego i głuchoniemego .Te ulgi muszą być dość duże , by były atrakcyjne dla pracodawców .Pieniądze są tu najważniejszą zachętą , bo widzicie ,że trudności w komunikacji są ważną barierą w pracy .
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas