Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Na wózkach do parlamentu. Dwoje sparaliżowanych polityków w japońskiej Izbie Radców

21.08.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. Wikipedia.org
Źródło: bbc.com
Izba Radców w Japonii

Yasuhiko Funago od 19 lat choruje na stwardnienie zanikowe boczne (ALS) – funkcjonuje podobnie do zmarłego w zeszłym roku Stephena Hawkinga. Eiko Kimura jest zaś osobą z mózgowym porażeniem dziecięcym i samodzielnie porusza tylko jedną ręką. Teraz oboje są członkami japońskiego Zgromadzenia Narodowego. To pierwsi politycy w tym kraju z tak poważną niepełnosprawnością, którzy zostali wybrani do parlamentu. Jego siedzibę, z myślą o nich, dostosowano architektonicznie.

Oboje od lat promują ideę integracji i walczą o prawa osób z niepełnosprawnościami. Teraz będą mogli się tym zajmować jako członkowie Izby Radców – izby wyższej japońskiego parlamentu – z ramienia Reiwa Shinsengumi, lewicowej partii założonej przez byłego aktora Taro Yamamoto. Warto nadmienić, że są jedynymi reprezentantami tej partii w japońskim parlamencie.

Parlament bez barier

By Yasuniko Funago i Eiko Kimura mogli w nim funkcjonować, potrzebne było wprowadzenie pewnych udogodnień, jak choćby zamontowanie specjalnej rampy czy stworzenie dwóch miejsc na sali plenarnej, gdzie zmieściłyby się ich wózki. Ponadto oboje potrzebują wsparcia asystentów – szczególnie Funago, który wymaga wsparcia także podczas komunikacji. Świeżo wybrany parlamentarzysta porozumiewa się za pomocą systemu komputerowego lub poprzez asystenta.

Yasuhiko Funago i Eiko Kimura nie są pierwszymi japońskimi parlamentarzystami na wózkach, ale pierwszymi z tak poważnymi niepełnosprawnościami.

Podczas tej kadencji cały budynek Izby Radców ma przejść gruntowny remont i stać się przestrzenią pozbawioną barier.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas