Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta parkingowa dla dziecka

05.11.2019
Autor: A.

Witam, syn 14 miesięcy, dziecięce porażenie mózgowe z niedowładem lewostronnym. Dopiero co usiadł, z chodzeniem na razie nie ma mowy. Oczywiście mogę jeszcze go nosić, ale jak jedziemy na rehabilitację do szpitala, parking cały zajęty, więc musimy iść z pół kilometra na piechotę, zaznaczę że miejsc dla niepełnosprawnych jest wiele i są puste. Orzeczenie dostaliśmy od pkt. 4 do pkt. 8 wymaga”, a pkt. 8 związany z kartą parkingową nie spełnia. Związane jest to z wiekiem dziecka?

Szanowna Pani

Zgodnie z art. 8 ust. 3a pkt 2) ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym  kartę parkingową wydaje się osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia, mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Dzieci uzyskują kartę parkingową na podstawie wydanego orzeczenia o niepełnosprawności, zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej. Nie jest ono uzależnione od symbolu przyczyny niepełnosprawności, ale wyłącznie od tego, czy dziecko ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Jeżeli wiek dziecka w chwili orzekania powoduje, że ma ono trudności w poruszaniu się, nie uzyska ono wskazania do karty parkingowej.

Zwracam jednak uwagę, że u dziecka (choć jeszcze nie chodzi) występuje – jak napisała Pani – niedowład lewostronny, który może wpływać na kwestię poruszania się dziecka w najbliższym okresie jego rozwoju. Sprawy tego typu są indywidualnymi i wymagają indywidualnego rozważenia. Wskazuję jednak, iż odwołanie się od orzeczenia o niepełnosprawności powoduje, iż nie dochodzi do jego uprawomocnienia się na czas trwania dalszego postępowania.     

Zachęcam do zapoznania się z naszymi artykułami na temat karty parkingowej.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas