Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie i karta parkingowa

05.11.2019
Autor: K.

Mając 2,5 roku miałam wypadek w gospodarstwie rolnym i nie mam pół palca środkowego, a czwarty jest całkowicie sztywny i się nie zgina. Z powodu niesprawności nie mogłam w dzieciństwie spełniać różnych marzeń o graniu na instrumentach muzycznych ani wybrać mojego zawodu marzeń jakim było fryzjerstwo. Ostatecznie wybrałam szkołę handlową. Dziś mam 38 lat i jestem właścicielką salonu firany oraz kwiaciarni. W dzieciństwie miałam tę rękę złamaną z przemieszczeniem kości i dodatkowo jest osłabiona. Na niczym mi tak nie zależy, jak na przywileju posiadania karty inwalidzkiej do parkowania, gdyż prowadząc dwie firmy bardzo dużo robię zakupów, zarówno do kwiaciarni, jak i do sklepu z firanami, a zbyt odległe parkowanie sprawia mi największy problem gdyż prawa dłoń jest słabsza i często nie umię sobie poradzić z większą odległością bo ręka bardzo boli. Taki przywilej bliższego parkowania dzięki karcie inwalidzkiej byłby spełnieniem marzeń, a niestety nie mając statusu grupy inwalidzkiej nie mam nic.

Szanowna Pani,

Z tego co Pani opisała jest Pani osobą, u której występuje niepełnosprawność, tylko nie jest ona stwierdzona prawnie (brak orzeczenia o stopniu niepełnosprawności). Być może warto przemyśleć kwestię wystąpienia z wnioskiem o stopień niepełnosprawności. Jest on ustalany w trakcie postępowania przed powiatowym zespołem ds. orzekania o niepełnosprawności. Przepisy  ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewidują gradację niepełnosprawności poprzez określenie jej stopni. Ustala się trzy stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany i lekki. Stopień niepełnosprawności osoby zainteresowanej orzeka się na czas określony lub na stałe. Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy. Ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka.

W przypadku decyzji o złożeniu wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności zalecam bardzo dokładne przedstawienie dokumentacji medycznej potwierdzającej istnienie i przebieg schorzenia/schorzeń/niepełnosprawności występującej u Pani oraz odpowiednie ich opisanie oraz uzasadnienie istnienia przesłanek warunkujących przyznanie danego stopnia niepełnosprawności.

Zachęcam do zapoznania się z informacjami o procedurach i zasadach orzekania

Na stronie Niepelnosprawni.pl znajdzie Pani więcej informacji o orzekaniu do celów pozarentowych.

Zwracam jednak uwagę, że wskazanie do karty parkingowej mogą uzyskać wyłącznie osoby niepełnosprawne zaliczone do znacznego albo umiarkowanego stopnia mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas