Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezydent podpisał ustawę o świadczeniu uzupełniającym

12.08.2019
Autor: PAP, fot. Marta Kuśmierz
Prezydent Andrzej Duda przemawia do mikrofonu

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – poinformowała w piątek, 9 sierpnia, kancelaria głowy państwa. Regulacja zapewni osobom z niepełnosprawnością dodatkowe wsparcie dochodowe.

Świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało „w wysokości nie wyższej niż 500 zł miesięcznie”, przy czym łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł. Oznacza to, że osoby otrzymujące obecnie świadczenia nieznacznie przekraczające wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (czyli obecnie 1100 zł) nie zostaną pozbawione możliwości uzyskania świadczenia uzupełniającego.

Zgodnie z ustawą świadczenie przysługuje osobom, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo też orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Prawo do świadczenia uzupełniającego będzie ustalane w drodze decyzji, na wniosek osoby złożony odpowiednio do organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe albo rentę socjalną, a w przypadku pozostałych osób do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Organ właściwy do rozpatrzenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia uzupełniającego będzie również wypłacał to świadczenie.

Świadczenie nie będzie przysługiwało osobie, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności, z wyjątkiem osoby, która odbywa karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

Świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o to świadczenie.

Ustawa gwarantuje wypłatę osobom uprawnionym świadczenia w pełnej wysokości rozstrzygając, że ze świadczenia uzupełniającego nie dokonuje się potrąceń i egzekucji.

Zmiany w innych aktach prawnych

Kancelaria Prezydenta wskazuje, że w przepisach zmieniających inne akty prawne ustawa przewiduje, m.in. że świadczenie uzupełniające będzie zwolnione z opodatkowania, a jego wysokość nie będzie zaliczana do dochodów, od których odlicza się wydatki na cele rehabilitacyjne. Zakłada ona również niewliczanie kwoty świadczenia do dochodu, od którego ustala się prawo do dodatku mieszkaniowego, świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej przez małżonka, wstępnych i zstępnych osoby uprawnionej do świadczenia, do dochodu ustalanego na potrzeby ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.

Osoby, które mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, będą mogły ubiegać się o świadczenie uzupełniające po uzyskaniu takiego orzeczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Osoby mające w dniu wejścia w życie ustawy orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności w ciągu sześciu miesięcy będą mogły wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wydanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

W okresie roku od dnia wejścia w życie ustawy lekarze – członkowie komisji lekarskich Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą mogli wydawać orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji jako lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • andrzej szamocki
  w
  21.08.2019, 14:59
  dzisiaj byłem w krusie z zapytaniem o to świadczenie oni nic o tym nie wiedzą - wychodzi z tego że to następna bajka przed wyborami
  odpowiedz na komentarz
 • brak rozsadku i ...
  bk
  18.08.2019, 12:34
  woda wyborcza
  odpowiedz na komentarz
 • 500+ dla ON
  J
  17.08.2019, 12:37
  A ja dalej nie rozumiem. Jeśli np mam socjalną i dostane 500+ , a później znajdę pracę (nawet zdalną) to.. ? Można będzie to 500+ zawiesić ?? I jak z tym zapisem o niezdolności do pracy ZUS ?? A może już nie będzie można pracować ?? I jak ma się to do aktywizacji zawodowej np staży (z PUP czy z UE) ?? A jeśli będzie można pracować to ile można będzie dorobić (socjalna+ 500+ + ... = ....) ??
  odpowiedz na komentarz
 • a zasiłek pielęgnacyjny MOPS liczy jako dochód
  Hipokryzja rządzących
  17.08.2019, 00:59
  znów kolejna grupa z 500+ nie wliczająca się do MOPS, ale osoby z zasiłkiem stałym bez prawa do renty maja liczone wszystko jako dochód, zarówno dodatek mieszkaniowy, energetyczny i zasiłek pielęgnacyjny, Czy to tak trudno zmienić ustawę aby tego nie liczyć osobom na zasiłkach stałych, tak biedne to państwo jest?
  odpowiedz na komentarz
 • Orzeczenia a sprawni
  ONKA
  16.08.2019, 19:03
  Mam już swoje lata ale w nigdy nie przeżyłam tak upokarzającego dnia jak 14.08.2019 W tym dniu kobieta czekająca w kolejce jak wszyscy i ja też wytknęła mi że wykorzystałam stopień znaczny o czym tamtej poradni nikt nic o mnie nie wie. Przeniosłam się z poradni do innej nie zabierając nawet dokumentacji co zrobiłam celowo. PO CO TO PISZĘ??? Przez te wszystkie 500 i itp. społeczeństwo się podzieliło na za i przeciw a po samej aferze w sejmie patrzą na każdego kto ciut inaczej wygląda jak na wściekliznę. Jestem starej daty a moja mama żyjąca do dziś nigdy nie wyciągała ręki po "darowizny" , która i tak owocuje podwyżkami szczególnie żywności. Czuję się rozgoryczona podejściem zarówno społeczeństwa jak i rządu. Taka polityka prowadzi do niczego. Przykro mi za te gorzkie słowa ale prawdziwe.
  odpowiedz na komentarz
 • Kolejne "spelnienie innych obietnic"
  Marekkr
  16.08.2019, 14:11
  To kolejny przykład "obietnicowego oszustwa".Miało być lepiej,dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji,a jest zapewnienie minimum socjalnego dla osób poszkodowanych,żyjących poniżej tego minimum.Dodatek ten można było,bez większych trudności wpisać w dotychczasowy system przy odpowiedniej modyfikacji przepisów o dotchczasowym dodatku pielęgnacyjnym.PiS koniecznie musiał pokazać,że "coś ekstra daje",tylko nie tym,którzy o to występowali.Do tego nie bardzo rozumiem,dlaczego emerytura jest traktowana,jako wypłata ze środków publicznych,skoro obowiązuje "system składkowy" i jest obciążona podatkiem PIT.Czy jako "wypłatę ze środków publicznych" będą traktowane płace w instytucjach finansowanych ze środków publicznych? /nauczyciele,lekarze,urzędnicy publiczni/?
  odpowiedz na komentarz
 • Wystarczy się podpisać.
  niepełnosprawny.
  16.08.2019, 13:44
  Jak tu nie zgodzić się z autorką podpisaną ; JA; Wystarczy tylko się podpisać pod tym komentarzem i przyznać autorowi rację. Dlaczego tak mało Nas niepełnosprawnych zabiera głos na tej stronie w naszych sprawach. A tak wogóle to i tak nikt chyba nie czyta tego co piszemy.
  odpowiedz na komentarz
 • rozdawnictwo
  ja
  14.08.2019, 23:02
  rozdają tu i tam, to przeciez wiadomo ,ze będzie drogo i co raz drozej .Dlaczego ? Własnie dlatego ,ze jest rozdawnictwo a ludzie sie cieszą a tu na prawde nie ma z czego sie cieszyć . Ja również mam stopień znaczny stopień z MOPS i nie dostanę +500 bo z ZUS mam tylko częściową rentę i na czas określony-rok .Mimo to tyle lat pracowałam to nic mi się nie należy. Państwo dzieli ludzi. Lepiej dali by 100 zł ale każdemu z grupą a nie tylko wybranym. lub niech nie daja wcale pieniędzy bo niedługo inflacja nas zje zupełnie
  odpowiedz na komentarz
 • A co z Dostępność+
  Borzoi
  14.08.2019, 19:39
  A kiedy nasz pracowity prezydent podpisze ustawę o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymin potrzebami.
  odpowiedz na komentarz
 • absurd
  mama
  13.08.2019, 22:30
  Powiatowe i Wojewódzkie Komisje do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności - to one właśnie powinny odgrywać kluczową rolę w wydawaniu orzeczeń a nie Zespół Ubezpieczeń Społecznych. Czy komisja ZUS będzie mogła tak zwyczajnie podważyć wcześniej wydane orzeczenie przez Powiatowe Komisje? Renty np socjalne są wypłacane przez ZUS na podstawie tych orzeczeń które mamy a do świadczenia 500 plus musi być inne? Naprawdę nie wiem kto to wymyślił?
  odpowiedz na komentarz
 • "Prezydent podpisał ustawę o...........itd "
  Maria
  13.08.2019, 10:56
  Powiatowe i wojewodzkie Komisje sa bezprawnie dzialajacymi w Naszej Ojczyznie? Czy mam racje, bo tez jestem w takiej sytuacji.
  odpowiedz na komentarz
 • I grupa. Dają tak żeby tylko nie dać.
  I grupa.
  12.08.2019, 22:04
  Mam I grupę i też chyba nie dostanę bo w orzeczeniu mam adnotację : "wymaga opieki osób drugich" zamiast "niezdolny do samodzielnej egzystencji". Dają tak żeby tylko nie dać.
  odpowiedz na komentarz
 • renta rodzinna
  Marta Z
  12.08.2019, 20:41
  A jak sprawa wygląda z osobami, które pobierają rente rodzinną, będą mogły otrzymywac 500+ ?
  odpowiedz na komentarz
 • Fajnie
  Icek
  12.08.2019, 15:08
  Fajnie. Czekamy na kasę.
  odpowiedz na komentarz
 • Potraktowanie niepełnosprawnych.
  Niepełnosprawny.
  12.08.2019, 13:59
  Masz orzeczenie z ZUS dostaniesz 500zł,. Masz orzeczenie z Powiatowego zespołu ds.orzekania o niepełnosprawności i jesteś niepełnosprawny w stopniu znacznym, całkowicie niezdolny do pracy,potrzebujesz opieki drugiej osoby ,masz rentę poniżej 1100zł,500 nie dostaniwsz.
  odpowiedz na komentarz
 • Dyskryminacja.
  MKA.
  12.08.2019, 13:37
  Rząd dzieli ludzi na tych co zarabiali mało na tych? - co wypracował dobre emeryturę czy rentę. Zaliczam się do grupy tych co cięźko pracowali na swoje świadczenie. Los sprawił, że obecnie jestem osobą że znacznym stopniem niepełnosprawności. Czy ten co cięźko pracował dla Polski dziś nie ma prawa do tych 500 zł.
  odpowiedz na komentarz
 • zailek
  sama
  12.08.2019, 12:30
  Dobra zmiana wyrównanie poziomu życia a najsłabszych chorych od urodzenie podzieliły jak można kolejny Rząd zostawił niepełnosprawnych 2 umiarkowanym gr2 którzy nie z lenistwa nie mogli pracować na emeryturę wszystko drożeje jak mamy żyć
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas