Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Białystok: kolejne formy pomocy w opiece dla rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością

09.08.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
kobieta siedzi na parapecie i patrzy przez okno

W Białymstoku będzie realizowane kolejne mieszkanie „wytchnieniowe”, w którym sprawowana jest czasowa opieka nad dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami oraz wsparcie w opiece w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością. Projekty potrwają do końca roku.

Mieszkanie wytchnieniowe to forma mieszkalnictwa wspieranego dla osób z niepełnosprawnością. W mieście działają dwa takie mieszkania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. To forma wsparcia także dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością, którzy w tym czasie mogą np. pójść do szpitala, pojechać do sanatorium czy na urlop. Od kilku lat w Białymstoku działają też mieszkania adaptacyjne i treningowe.

Koszt utrzymania mieszkania

W czwartek, 8 sierpnia, zaprezentowano dziennikarzom kolejne, trzecie mieszkanie wytchnieniowe. Jak mówił na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, to duże mieszkanie, które ma 120 mkw., gdzie jednocześnie może przebywać osiem osób z niepełnosprawnością.

- To jest mieszkanie dla osób z niepełnosprawnościami średnimi, ale też z ciężkimi – dodał.

Poinformował, że utrzymanie tego mieszkania do końca roku będzie kosztowało ok. 100 tys. zł.

Przypomniał też, że w ubiegłym roku trwał pilotaż pierwszego mieszkania wytchnieniowego, z którego skorzystało 21 rodzin. W tym roku z dwóch mieszkań skorzystało 27 osób.

Wsparcie rodziców

Trzecie mieszkanie będzie prowadzić Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie „Aktywni”, które wygrało konkurs. Jak mówiła jego prezes Ludmiła Bogalska, w mieszkaniu jeszcze trwają ostatnie prace, dostępne są już trzy pokoje i kuchnia. W mieszkaniu będą znajdować się też dwa łóżka medyczne, które zapewnią podopiecznym bezpieczne warunki.

W jej ocenie to bardzo potrzebne, by wspomagać rodziców i opiekunów, a przede wszystkim samotnie opiekujących się rodziców czy opiekunów, bo oni często nie mają możliwości, by załatwić swoje sprawy.

- Liczę na to, że tu będzie kolejka i będziemy mogli to nasze mieszkanie zapełniać – dodała.

Z mieszkania można skorzystać zarówno przez kilka godzin, jak i przez kilka dni. Podopieczny może przebywać w nim do trzech tygodni. Bogalska mówiła, że należy zgłosić się na dziesięć dni wcześniej.

Opieka wytchnieniowa

Obecna na konferencji mama młodego mężczyzny z niepełnosprawnościami Magdalena Popławska mówiła, że dla niej i jej męża takie mieszkanie to duża pomoc. Powiedziała, że zajmowanie się synem wymaga całodobowej opieki, dlatego cieszy się, że będzie mogła skorzystać z profesjonalnej pomocy. Dodała, że dotychczas pomagali im ich rodzice.

Miasto pozyskało też pieniądze z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na realizację programu „Opieka wytchnieniowa”. Truskolaski mówił, że będzie to opieka realizowana w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością lub w ośrodku wsparcia. W sumie do końca roku będzie mogło z niej skorzystać 150 osób z niepełnosprawnościami, w tym 50 dzieci.

Dyrektor departamentu spraw społecznych w Urzędzie Miasta Białegostoku Adam Kurluta mówił, że osoby, które chcą skorzystać z tego wsparcia, muszą uzyskać decyzję miejskiego ośrodka pomocy rodzinie, gdzie musi wpłynąć zaświadczenie o niepełnosprawności i ocena karty pacjenta. Dodał, że to pilotaż, który potrwa do końca roku.

Projekt wart jest ponad 1 mln zł, w tym dofinansowanie z ministerstwa to ponad 840 tys. zł, pozostałe pieniądze to wkład własny miasta.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas