Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sopot: miasto ma ponad 260 tys. zł na profilaktykę cukrzycy

08.08.2019
Autor: PAP, fot. pixabay.com
ręka z nakłuciem i kroplą krwi, w drugiej ręce aparat do pomiaru cukru

Ponad 260 tys. zł przeznaczy Sopot na profilaktykę cukrzycy. Prezydent miasta Jacek Karnowski podpisał w środę, 7 sierpnia, z marszałkiem woj. pomorskiego Mieczysławem Strukiem umowę na jego dofinansowanie – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Program profilaktyki cukrzycy typu 2 w Sopocie obejmie osoby z grupy podwyższonego ryzyka, czyli od 35 do 64 lat. Jego realizacja pochłonie ponad 260 tys. zł brutto, z czego wartość dofinansowania z regionalnego programu operacyjnego wynosi blisko 250 tys. zł.

Celem programu jest wczesna identyfikacja osób ze stanem przedcukrzycowym i chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu. Służyć temu mają badania przesiewowe. Program ma także zredukować czynniki ryzyka rozwoju tej choroby, ograniczyć lub wyeliminować błędne zachowania żywieniowe, pomóc w zmniejszeniu masy ciała osobom z nadwagą lub otyłością przez zwiększenie ich aktywności fizycznej.

W projekcie przewidziano przeprowadzenie ponad 5 tys. badań ankietowych. Mają one pomóc wykryć u badanej osoby ryzyko wystąpienia choroby. Wśród osób, u których stwierdzono podwyższone ryzyko zachorowania, zostaną przeprowadzone testy OGTT, które wykazują, czy dana osoba jest zdrowa, ma cukrzycę lub czy znajduje się w stanie przedcukrzycowym.

Badań tych w programie przewidziano blisko 600. W efekcie około 100 osób, u których stwierdzono stan przedcukrzycowy, weźmie udział w programie wsparcia, realizowanym przez lekarzy, dietetyków i fizjoterapeutów.

Realizacja projektu potrwa do końca marca 2023 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas